Próbki z Tu-154 już w brytyjskim MON

Do laboratorium w Wlk. Brytanii trafiły już próbki pobrane z wraku Tu-154M ze Smoleńska - podała w czwartek Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. Próbki mają być badane na obecność pozostałości materiałów wybuchowych.

"Do laboratorium Dstl (Defence Science and Technology Laboratory - PAP) w Kent zostały przetransportowane do badań fizykochemicznych ślady zabezpieczone podczas oględzin wraku samolotu w latach 2012-13" - powiedziała PAP Bialik. Dodała, że przewieziono je transportem lądowym.

O tym, że laboratorium brytyjskiego MON ma już te próbki, poinformowała w czwartek TVN24. Według stacji, konwój z Warszawy do Londynu ruszył przed dwoma tygodniami. Operację przygotowywano w tajemnicy; wymagała ona uzgodnień z policją z Niemiec, krajów Beneluksu i Wlk. Brytanii. Według TVN24 prokuratura nie chciała ryzykować transportu lotniczego, by dowody nie przepadły wskutek ewentualnego wypadku.

W kwietniu br. prokuratorzy prowadzący śledztwo ujawnili, że laboratoria z Włoch, Hiszpanii oraz dwa z Wlk. Brytanii zbadają próbki z ciał ekshumowanych oraz z wraku Tu-154 na obecność pozostałości materiałów wybuchowych. Według prokuratury, umiędzynarodowienie tych badań jest spowodowane wątpliwościami co do opinii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Zapowiedziano wtedy, że pierwsze próbki zostaną przekazane do badań w maju. Będą one przesyłane za granicę w pakietach po kilkadziesiąt próbek; badanie pakietu będzie trwało kilka miesięcy.

Sprawa śladów materiałów wybuchowych stała się głośna, gdy w 2012 r. "Rzeczpospolita" napisała, że śledczy na wraku samolotu znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Wojskowa Prokuratura Okręgowa (WPO) w Warszawie tłumaczyła, że wyświetlenie się napisu TNT na detektorze używanym przez ekspertów podczas pobierania próbek z wraku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu. W czerwcu 2013 r. WPO ogłosiła, że ze sprawozdania biegłych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wynika, iż w próbkach nie stwierdzono "obecności pozostałości materiałów wybuchowych lub produktów ich degradacji".

4 kwietnia 2016 r. Prokuratura Krajowa przejęła od zlikwidowanej wtedy Wojskowej Prokuratury Okręgowej śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 innych osób, w tym polityków, wojskowych i duchownych udających się na obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  26.05.2017 06:03
  jedynymi nie kontrolowanymi osobami,ktore wchodzily na poklad tego samolotu byla para prezydencka.Czyli co Macierewicz chce udowodnic? Ze para prezydencka wniosla ten trotyl i nitrogliceryne? A po co jedno i drugie wnosili? To znowu sie zmienilo i juz ne bomba termobaryczna? Czy te klamstwa nigdy sie nie skoncza?
 • PanGoladkin
  26.05.2017 07:02
  Oby prawda o tym morderstwie w końcu wyszła na jaw. Poprzedni rządzący poprzez swoje podporządkowane sobie służby ludzi uważali za debili. Po prawdzie cześć społeczeństwa bez wątpienia jest dotknięta ta choroba, ale ludzie myślący, rozumni nie pomyla materiałów wybuchowych z materiałami wysokoenergetycznimi. Zloczyncy, którzy dopuściły się tej zbrodni, zarówno z polskiej jak i rosyjskiej, odwiecznie nam wrogiej strony poniosą w końcu konsekwencje, jeśli nie w tym to w przyszłym zyciu. Chociaz Lech Kaczyński i jego ekipa nigdy nie byli moimi idolami np. za jego obrzydliwe tchorzostwo ws. aborcji to ta zbrodnia musi zostac ujawniona! A mu i wszystkim zamordowanym życzę miłosierdzia Bozego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Sobota
  noc
  13°C Sobota
  rano
  18°C Sobota
  dzień
  19°C Sobota
  wieczór
  wiecej »