Rozpoczęły się uroczystości wspominające jedyną papieską wizytę w Lublinie. Zaczęła się ona rankiem 9 czerwca 1987 roku od modlitwy w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku.
Przygotowania do wizyty Jana Pawła II na Majdanku trwały kilka lat. Pierwsze zaproszenie wystosowano w 1983 roku, wybito nawet kilka pamiątkowych monet, ale wówczas papież do Lublina nie przyjechał.
Stało się to podczas kolejnej pielgrzymki do Polski w 1987 roku. Wiadomo było, że odwiedzając Lublin, Jan Paweł II z pewnością będzie na Majdanku, miejscu tak bardzo szczególnym na mapie miasta. Tak się stało. To właśnie od wizyty w byłym obozie koncentracyjnym papież rozpoczął swą obecność w Lublinie.
W mglisty czerwcowy poranek, nieopodal pomnika Walki i Męczeństwa, po godz. 9.00 wylądował helikopter z Ojcem Świętym na pokładzie.
Od 6 rano na Jana Pawła II czekali byli więźniowie obozu, pracownicy Muzeum i Towarzystwa Opieki nad Majdankiem. Także wzdłuż ogrodzenia, zgromadził się tłum wiernych pragnących choć z daleka spotkać się z papieżem.
Program wizyty przewidywał oficjalne powitanie, przejazd do Mauzoleum, krótką modlitwę i odjazd w stronę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nie przewidywano rozmów ani spotkań z byłymi więźniami poza wręczeniem kwiatów. Wizyta miała być krótka i kameralna.
Papież przybył na Majdanek w asyście dostojników kościelnych z prymasem Józefem Glempem na czele. Został tu powitany przez pasterza diecezji bp Bolesława Pylaka oraz przedstawicieli władz.
Pierwszy fragment Drogi Męczeństwa Ojciec Święty przeszedł na piechotę pozdrawiając i błogosławiąc zgromadzonych, następnie przejechał do Mauzoleum, gdzie przy prochach zamordowanych pogrążył się w modlitwie. Potem zbliżyła się do niego Wanda Ossowska, była więźniarka, by wręczyć mu kwiaty i podziękować za modlitwę. Za jej pośrednictwem papież skierował do byłych więźniów słowa miłości, czci i wdzięczności za dawanie świadectwa prawdy.
Na zakończenie wizyty Jan Paweł II wpisał się do księgi pamiątkowej.
Uroczystości upamiętniające wizytę papieską w Lublinie trwają w Lublinie cały tydzień w parafii Świętej Rodziny w Lublinie.
Program:
4 czerwiec (niedziela) 2017 roku
18.00 – Msza św. w intencji Rodzin – przewodniczy i homilię wygłosi ojciec Henryk Cieniuch
19.00 – Wystąpi Chór i Orkiestra Św. Jana Pawła II z Archikatedry Warszawskiej
5 czerwiec (poniedziałek) 2017 roku
18.00 – Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne – przewodniczy i homilię wygłosi ks. Zdzisław Szostak – wicerektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie
19.00 – Koncert Zespołu „Guadalupe”
6 czerwiec (wtorek) 2017 roku
12.00 – Msza św. w intencji seniorów – przewodniczy i homilię wygłosi ks. dr Waldemar Sądecki
18.00 – Msza św. w intencji Grup Duszpasterskich – przewodniczy i homilię wygłosi ks. kanonik Jan Domański
19.00 – Koncert „Ja człowiek ufam Tobie” – Piotr Selim wraz z chórami dziecięcymi
7 czerwiec (środa) 2017 roku
10.00 – Spotkanie z dziećmi z przedszkoli z naszej parafii
18.00 – Msza św.
19.00 – Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ul. Akademicka 15 Koncert – „Kraj rodzinny Matki mej” – Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, teksty Jana Pawła II czyta Jerzy Zelnik
8 czerwiec (czwartek) 2017 roku
11.00 – Msza św. Szkoły im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej oraz Gimnazjum Nr 11 (15. rocznica nadania Imienia Szkole ) – przewodniczy i homilię wygłosi ks. infułat prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk
18.00 – Msza św. w intencji Studentów i Młodzieży – przewodniczy i homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński, prorektor KUL
19.00 – Koncert Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pt. „Święty Jan Paweł II – nasz Profesor” – pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki. Wystąpią m.in. dr Stefan Münch oraz prof. Jolanta Münch
24.00 – Msza św. koncelebrowana przez byłych księży wikariuszy pracujących w Parafii Świętej Rodziny
9 czerwca (piątek)
12.00 – Msza Św. dla chorych
17.15 – Nowenna za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II
18.00 – Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika
– w czasie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup dokona uroczystego poświęcenia kościoła pw. Świętej Rodziny
– towarzyszyć będzie Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i chór „Familia” Parafii Świętej Rodziny
20.00 – Koncert w Hołdzie Janowi Pawłowi II
Bogusław Morka – tenor
Sylwia Strugińska – sopran
Robert Grudzień – organy, fortepian
chór i orkiestra – pod dyrekcją Roberta Grudnia
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.