Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) bp Adrianus van Luyn, zaapelował do szefów rządów i państw, aby zrobili wszystko w celu przyjęcia w Kopenhadze „ambitnego, wyczerpującego i sprawiedliwego porozumienia klimatycznego”.
Zdaniem bp. Luyna zmiana klimatu coraz bardziej staje się kwestią przetrwania, przede wszystkim w krajach rozwijających się, które zdane są na łaskę losu w wyniku wzrostu liczby powodzi, okresów suszy, braku wody, braku plonów i ekstremalnych zjawisk pogodowych. W przesłaniu hierarcha podkreśla, że całkowicie odpowiedzialnymi za dotychczasowe ocieplenie klimatu są kraje uprzemysłowione.
„Skuteczna pomoc finansowa dla krajów rozwijających się w dostosowaniu się do zmian klimatycznych nie jest żadną jałmużną, lecz nakazem sprawiedliwości” – napisał bp Luyn i wskazał na konieczność pomocy technologicznej dla tych krajów.
COMECE przypomina, że UE w przeszłości udowadniała, że jest w stanie przewodniczyć na arenie międzynarodowej walce przeciwko zmianom klimatu. „Prosimy osoby odpowiedzialne w UE, aby przejęły tę kierowniczą rolę w Kopenhadze” – zaapelował przewodniczący COMECE. Europejczyków wezwał do prowadzenia ekologicznego stylu życia, do którego „potrzebny jest powrót do wartości niematerialnych i umiarkowanego zachowania”.
Od 7 do 18 grudnia w Kopenhadze obraduje XV Konferencja Klimatyczna Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i tym samym zapobieżenie ocieplaniu się klimatu.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.