Zgodnie z danymi Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC w Kościele w Polsce funkcjonuje 1001 Parafialnych Rad. Są to Parafialne Duszpasterskie Rady lub Rady Ekonomiczne. Zatem średnio tylko w co dziesiątej parafii istnieje rada złożona z duchownych oraz świeckich.
Już ponad czterdzieści lat temu Sobór Watykański II zalecił, aby „w miarę możności” powstawały w parafiach rady duszpasterskie. Na tworzenie Parafialnych Duszpasterskich Rad zezwala Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. Ten sam kodeks stwierdza, że w każdej parafii powinna być rada do spraw ekonomicznych, w której „wierni świadczą proboszczowi pomoc w administrowaniu dobrami parafialnymi” (kan. 537).
Tymczasem – jak wskazuje ISKK - niewielu katolików w Polsce wie o ich działaniu. Jedynie co dwudziesty mieszkaniec Warszawy spotkał się z przejawami działalności Parafialnej Rady Ekonomicznej, a co piąty z działalnością Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
Zdaniem prof. Elżbiety Firlit z ISKK, „deficytową w badanych społecznościach parafialnych jest partycypacja osób świeckich w zarządzaniu parafią i podejmowaniu decyzji dotyczących parafii jako wspólnoty wiernych”. Ponadto zaangażowanie świeckich w kreowaniu życia parafialnego „jest inaczej postrzegane przez proboszczów a nieco inaczej przez parafian - większość badanych księży, uważa, że świeccy aktywnie uczestniczą i mają wpływ na decyzje dotyczące życia parafii, natomiast większości parafian uczestniczących w badaniach jest zdania, że decydentem jest proboszcz a parafianie”.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.