O zachowanie religijnego charakteru Świąt Bożego Narodzenia i kultywowanie najistotniejszych dla chrześcijaństwa treści zaapelował w niedzielę metropolita lubelski abp Józef Życiński.
W homilii podczas mszy św. odprawionej dla uczestników Wigilii Starego Miasta abp Życiński skrytykował komercjalizację Świąt, która przyszła do Polski z Zachodu. Jej przejawem - powiedział - są choinki pojawiające się jako dekoracje już w początkach listopada.
Abp Życiński zwrócił uwagę, że na Zachodzie niektóre instytucje już od dawna rozsyłają "służbowe życzenia" świąteczne, na których nie ma żadnej wzmianki o Bożym Narodzeniu, a teraz jest tak i w Polsce.
"W Polsce od instytucji większość życzeń, jakie otrzymałem w tym roku, nie zawierała żadnego motywu religijnego, chyba że były to instytucje kościelne" - zauważył abp Życiński.
Jak mówił metropolita, na kartkach są "stylowo, z poczuciem artyzmu" wyrysowane choinki, czasami napis Wesołych Świąt. "A czasami już i określenie +świąt+ niektórym wydawało się za pobożne" - zaznaczył abp Życiński.
"Więc eliminować, usuwać z życia publicznego wzmiankę o Chrystusie, który się rodzi, usuwać z sal i pomieszczeń krzyże, stworzyć sterylny świat, w którym bożkiem będzie pieniądz i sukces, nie będzie natomiast wzmianki o Bogu" - mówił arcybiskup.
Według abpa Życińskiego tak się stało w niektórych krajach. Metropolita lubelski podał przykład Białorusi, gdzie religijne tradycje zostały zatarte do tego stopnia, że dzieci nie wiedzą, kto to jest Święty Mikołaj, a znają tylko Dziadka Mroza.
"Następuje usuwanie na margines Jezusa, tego co najważniejsze w tajemnicy Wcielenia, tych prawd bez których nie byłoby Bożego Narodzenia, a wprowadza się na miejsce tego nieistotne dekoracje" - przestrzegał abp Życiński.
Arcybiskup wezwał wiernych, aby wnikali w istotę Świąt, by potrafili - jak mówił - "ujmować zdarzenia od strony ich najgłębszych treści, być świadkiem prawdy o Chrystusowym Wcieleniu".
"Niech będzie widoczne, że te treści, które w chrześcijaństwie są istotne, ta różnorodność tradycji i zachowań dla różnych kręgów i środowisk, znajduje naszą chrześcijańską ekspresję, gdy błogosławimy opłatek, dzielimy się nim, wnosimy znak krzyża, w uśmiechu, w dobroci, w najlepszych życzeniach" - wzywał abp Życiński.
Po mszy świętej wierni przeszli do bożonarodzeniowej szopki zbudowanej na Starym Mieście. Był Święty Mikołaj, kolędnicy, śpiewanie kolęd, życzenia i poczęstunek z wigilijnych potraw przygotowanych przez lubelskie restauracje.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.