Na co wydawane jest 500 plus?

Dodatkowe zajęcia dla dzieci, remonty mieszkań, by polepszyć warunki bytowe rodziny, bieżące wydatki - na te m.in. cele rodziny przeznaczają pieniądze ze świadczenia 500 plus. "Z naszego monitoringu wynika, że program sprawdza się bardzo dobrze" - mówi Katarzyna Pasławska z olsztyńskiego MOPS-u.

"Jestem mamą czwórki dzieci, wychowuję je samotnie. Na trójkę korzystam z 500 plus" - tłumaczy Małgorzata Adamczak, mieszkanka Olsztyna. "Jak sobie radzę? Na pewno dzięki programowi radzę sobie lepiej" - przekonuje. Wyjaśnia, że dzięki dodatkowym pieniądzom dzieci mogą uczestniczyć w swoich ulubionych zajęciach. "Ania na przykład tańczy. Synowie uprawiają taekwondo". Małgorzata Adamczak przekonuje, że świadczenie pomogło także poprawić warunki bytowe dzieci. "Wyremontowaliśmy przedpokój, planujemy zrobić Ani pokój" - mówi.

W podobny sposób 500 plus pomogło rodzinie Reddigów z Brąswałdu w gminie Dywity niedaleko Olsztyna. Udało im się przeprowadzić remont domu. "Warunki - można powiedzieć - były tragiczne" - przekonuje Piotr Reddig. "Okna były do wymiany, były stare, był piec kaflowy, teraz mamy centralne ogrzewanie, mamy oczywiście ciepłą wodę, bo nie mieliśmy wcześniej" - tłumaczy.

Aneta Reddig zapewnia, że te dodatkowe pieniądze wydają z myślą o dzieciach. "Córka się doszkala, uczy się w szkole muzycznej, chcielibyśmy, by się wykształciła i inne nasze dzieci też, bo są zdolne, ale nam niestety zawsze tych środków brakowało" - mówi.

Piotr Redding dodał, że planują powiększyć dom o dwa pokoje, które powstaną na strychu i wyremontować dach. "Myślę, że dzieci będą już wtedy całkiem zadowolone" - ocenił.

Katarzyna Pasławska z olsztyńskiego MOPS-u uważa, że program 500 plus sprawdza się. "Monitorujemy środowiska, w których te środki są wydatkowane, szczególnie w środowiskach, gdzie rodziny korzystają z pomocy społecznej" - zapewnia i tłumaczy, że są narzędzia, które pozwalają walczyć z nadużyciami. "Możemy wstrzymać wypłatę świadczenia, ewentualnie zamienić na bony towarowe, lub - jeśli jest już taka ekstremalnie trudna sytuacja - dzieci trafiają na przykład do pieczy zastępczej i świadczenia wówczas do tej rodziny nie płyną" - wyjaśnia zastępczyni dyrektora MOPS Olsztyn.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka z niepełnosprawnością) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dotychczas według danych MRPiPS w ramach programu do rodzin trafiło 24,9 mld zł.

Pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" trafiają do 57 proc. wszystkich dzieci poniżej 18. roku życia. To oznacza, że 3,91 mln dzieci pozostaje objętych świadczeniem. Przewidywane skutki programu to zmniejszenie skrajnego ubóstwa wśród najmłodszych o 94 proc.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  27.06.2017 08:45
  Pytam znajomego właściciela marketu osiedlowego czy widzi efekt 500+ : tak, lepiej sprzedaje się wódka czysta a mniej tanie wino w kartonikach. Pytam znajomego dzielnicowego - mówi to samo. Tyle w temacie. Tymczasem zadłużenie Polski w bankach zagranicznych rośnie lawinowo. Ten co pożycza, jutro przyjdzie po swoje i będzie w stanie narzucić Polsce swoje warunki, nie tylko ekonomiczne, ale i polityczne, ustawodawcze, etc. Trzeba być ślepym aby tego nie widzieć.
 • mama 2-ki
  27.06.2017 09:41
  Rząd chwali się ile dzieci dostaje dodatek, ale nie ujawnia ile dzieci nie dostaje pomimo, że nie mają jeszcze 18 lat, ale mają starsze rodzeństwo, które skończyło 18 rok życia? dlaczego rząd kłamał, że dodatek dostanie każde drugie dziecko w rodzinie do ukończenia 18 roku życia? Właśnie nie dostaje, bo choćby miało tylko 5 lat, a starszy brat 18 ( i uczył się w szkole) to ten starszy nie jest już traktowany, jako dziecko w tej rodzinie, mimo, że jest na utrrzymaniu rodziców. Dzieci zostały potraktowane nierówno, jedne są lepsze, a drugie gorsze. Dziecko 5 letnie, które ma brata 14 letniego dostanie dodatek. Takie samo dziecko 5 letnie mające 18 letniego brata - nie dostanie nic.
  A to 500 zł bardzo przydałoby się na starszego, który zaczyna studia w innym mieście i wydatki na niego wzrosną o 200%. Rządowi chyba nie zależy na wykształceniu młodych ludzi, tylko taki 18-19 latek od razu powinien iść do roboty, zamiast na studia?
 • Gość
  27.06.2017 11:26
  Tomaszu, przeciętny 18 latek uczy się jeszcze w II klasie liceum i jest na utrzymaniu rodziców. Zatem dlaczego jest traktowany jakby nie był już dzieckiem i miał sam zarabiać na swoje utrzymanie? Poza tym trudno zrozumieć, dlaczego rząd okłamał Polaków, i dalej to robi głosząc
  ---"dodatek 500+ przysługuje na każde drugie dziecko w rodzinie do ukończenia 18 roku życia".---
  Czy zrozumiałeś to, że ten 18 rok życia odnosi się do pierwszego dziecka? Bo ja nie, ja zrozumiałam, że to ma być wsparcie dla rodzin mających dwójkę i więcej dzieci, z których młodsze nie ma jeszcze 18 lat. A jest inaczej i rząd posługiwał się cały czas kłamstwem mówiąc o wieku do którego przysługuje dodatek, bo, okazało się, że chodzi mu o wiek starszego dziecka, a nie młodszego, które nie jest jeszcze pełnoletnie.
 • Gość
  02.07.2017 14:38
  a pieniadze z grabiezy ....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  31°C Wtorek
  wieczór
  28°C Środa
  noc
  24°C Środa
  rano
  32°C Środa
  dzień
  wiecej »