W ramach naszego cyklu "Gość na Polach" ks. Rafał Cyfka z Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" opowiadał o sytuacji chrześcijan w Iraku.
Spotkanie odbyło się 28 czerwca wieczorem w Biurze Regionalnym Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" przy ul. Stradomskiej 6 w Krakowie. W programie był czas na kilkunastominutowy film o Iraku, miniwykład ks. Rafała i dyskusję publiczności oraz serię pytań.
- Exodus chrześcijan z Iraku nie zaczął się rok czy dwa lata temu, odkąd pojawiło się tzw. Państwo Islamskie. On rozpoczął się już w 2003 r., po inwazji koalicji wojskich amerykańskich na Irak - mówił ks. Cyfka. Podkreślał, że wiele wydarzeń, które obecnie mają miejsce, to pokłosie tamtego ataku, przed którym przestrzegał papież Jan Paweł II.
Ks. Cyfka zaznaczył, że liczba chrześcijan w Iraku ciągle się zmniejsza. Z 1,5 mln wyznawców Chrystusa zostało 200 tys.
Wśród działań wymierzonych w społeczność chrześcijan w Iraku ks. Rafał wymienił m.in. sprzedawanie kobiet (często za kilka, kilkanaście dolarów), porywanie dzieci, znakowanie domów chrześcijan, konieczność płacenia podatków religijnych, tortury i mordy na całych rodzinach. Kapłan przytaczał bardzo drastyczne historie. - Porywacze dzwonili na przykład do rodziców i mówili: "Nie chcemy waszych pieniędzy. Chcemy, by pękły wam serca". Potem wykonali jeszcze jeden telefon z informacją, gdzie mogą znaleźć ciało dziewczynki, którą wcześniej torturowali i gwałcili - opowiadał ks. Cyfka.
- Kościół pomaga chrześcijanom w Iraku od wielu lat. Pomoc jest liczona w milionach dolarów, które są przeznaczane na budowę szkół, szpitali. To są obiekty bardzo ważne, zwłaszcza szkoły. Prowadzone są przez Kościół, uczniowie poznają świat, kulturę zachodnią. Nie dadzą sobie wmówić, kiedy będą dorośli, fałszywych interpretacji islamistów na temat ich religii. W ten sposób dzieci zostaną uchronione przed terroryzmem - zaznaczał ks. Rafał.
"Gość na Polach" to cykl Papieskiego Stowarzyszenia PKWP z redakcją "Gościa Krakowskiego”. Celem cyklicznych spotkań jest przybliżenie sytuacji w krajach objętych konfliktami zbrojnymi oraz tych, gdzie chrześcijanie są zagrożeni. Kolejne spotkanie zaplanowano na 13 września.
Pola Dialogu znajdujące się przy ul. Stradomskiej 6 można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz w soboty od godz. 10 do 14. Są tu dostępne wystawy, różne eksponaty związane z chrześcijanami z Bliskiego Wschodu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.