Rzecznik irackiego wojska generał Jahja Rasul zakomunikował w sobotę, że "w najbliższych godzinach powinno ono ogłosić w Mosulu zwycięstwo nad Państwem Islamskim (IS)". Przed trzema laty IS ogłosiło Mosul swą stolicą w Iraku.
Irackie siły rządowe wyparły już bojowników IS z większości dzielnic Mosulu, a dżihadyści bronią się na niewielkim obszarze wewnątrz Starego Miasta.
"Teraz toczy się jeszcze bitwa o ostatnie metry" - oświadczył rzecznik. Dodał, że saperzy rozbrajają pola minowe pozostawione przez dżihadystów w wyzwolonych już dzielnicach Mosulu, położonej nad Tygrysem stolicy prowincji Niniwa.
Bojownicy Państwa Islamskiego broniący swego ostatniego bastionu znajdującego się w pobliżu brzegu rzeki Tygrys dzielącej Mosul na dwie części, złożyli w sobotę zbiorową przysięgę, że będą "walczyć aż do śmierci" w jego obronie przeciwko wspieranym przy siły USA irackim wojskom rządowym - podała w sobotę powiązana z IS propagandowa agencja Amak.
Ofensywa przeciwko siłom IS obwarowanym w Mosulu podjęta przez rządowe i ochotnicze siły irackie oraz zaprawione w walkach z dżihadem oddziały kurdyjskich peszmergów rozpoczęła się w październiku ub. roku, po przeszło dwóch latach walk o wyzwolenie spod władzy Państwa Islamskiego rozległych terytoriów Iraku zajętych latem 2014 roku.
Dżihadyści wciąż nie dają w Iraku za wygraną. W miarę jak tracili teren w Mosulu, dokonywali i dokonują niespodziewanych ataków na siły rządowe w innych regionach Iraku.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.