Kilka tysięcy pielgrzymów zmierza na Jasną Górę, by m.in. uczestniczyć w niedzielnych uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej. W drodze do częstochowskiego sanktuarium są m.in. piesze pielgrzymki z Poznania, Przemyśla i Piotrkowa Trybunalskiego.
Uczestnicy rozpoczętej we wtorek rano 148. Pieszej Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego dotrą na Jasną Górę w piątek. Dzień później do sanktuarium wejdą wierni wędrujący w 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce, której trasa liczy około 300 kilometrów, oraz 37. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce, przemierzającej w 12 dni ponad 380 km.
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, inauguruje wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. Co roku w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywa kilkadziesiąt tysięcy pątników.
W całym ubiegłym roku na Jasną Górę przyszło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło łącznie ok. 122 tys. osób. Najwięcej przybywa ich do sanktuarium w sierpniu, kiedy obchodzone są najważniejsze uroczystości maryjne - 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a 26 sierpnia święto Matki Bożej Częstochowskiej - wtedy też zaplanowano główne uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Lipcowe jasnogórskie obchody święta Matki Boskiej Szkaplerznej co roku gromadzą wielu wiernych, z których duża część przybywa na Jasną Górę pieszo. Oprócz dużych pielgrzymek z Poznania i Przemyśla, mniejsze nadchodzą m.in. z miejscowości ziemi częstochowskiej.
Historia święta sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki - obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.
Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, a także siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.
Poznańska Piesza Pielgrzymka, której uczestnicy dotrą do Częstochowy w sobotę, prawdopodobnie sięga tradycją XVI w. Oficjalnie jej początek datuje się na 1921 r. Wówczas wierni z Archidiecezji Poznańskiej wyruszyli pieszo na Jasną Górę, by dziękować Matce Bożej za odzyskaną przez Polskę niepodległość. W tym roku pielgrzymi z Poznania są w drodze od 6 lipca, a pielgrzymi z Przemyśla od 4 lipca.
W przemyskiej pielgrzymce idzie ponad 1,3 tys. osób, natomiast z Poznania wyruszyło kilkaset osób; do których na trasie dołączają kolejne - w sumie na Jasną Górę z Archidiecezji Poznańskiej dotrze nawet ok. 2 tys. osób.
Wcześniej, w środę, na Jasną Górę dotrze inna piesza pielgrzymka, organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
W 2016 r. jasnogórski klasztor odwiedziło łącznie ok. 4,5 mln pielgrzymów i turystów.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.