Kilka tysięcy pielgrzymów zmierza na Jasną Górę, by m.in. uczestniczyć w niedzielnych uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej. W drodze do częstochowskiego sanktuarium są m.in. piesze pielgrzymki z Poznania, Przemyśla i Piotrkowa Trybunalskiego.
Uczestnicy rozpoczętej we wtorek rano 148. Pieszej Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego dotrą na Jasną Górę w piątek. Dzień później do sanktuarium wejdą wierni wędrujący w 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce, której trasa liczy około 300 kilometrów, oraz 37. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce, przemierzającej w 12 dni ponad 380 km.
Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, inauguruje wakacyjny "szczyt pielgrzymkowy" na Jasnej Górze. Co roku w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywa kilkadziesiąt tysięcy pątników.
W całym ubiegłym roku na Jasną Górę przyszło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło łącznie ok. 122 tys. osób. Najwięcej przybywa ich do sanktuarium w sierpniu, kiedy obchodzone są najważniejsze uroczystości maryjne - 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a 26 sierpnia święto Matki Bożej Częstochowskiej - wtedy też zaplanowano główne uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Lipcowe jasnogórskie obchody święta Matki Boskiej Szkaplerznej co roku gromadzą wielu wiernych, z których duża część przybywa na Jasną Górę pieszo. Oprócz dużych pielgrzymek z Poznania i Przemyśla, mniejsze nadchodzą m.in. z miejscowości ziemi częstochowskiej.
Historia święta sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki - obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.
Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, a także siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.
Poznańska Piesza Pielgrzymka, której uczestnicy dotrą do Częstochowy w sobotę, prawdopodobnie sięga tradycją XVI w. Oficjalnie jej początek datuje się na 1921 r. Wówczas wierni z Archidiecezji Poznańskiej wyruszyli pieszo na Jasną Górę, by dziękować Matce Bożej za odzyskaną przez Polskę niepodległość. W tym roku pielgrzymi z Poznania są w drodze od 6 lipca, a pielgrzymi z Przemyśla od 4 lipca.
W przemyskiej pielgrzymce idzie ponad 1,3 tys. osób, natomiast z Poznania wyruszyło kilkaset osób; do których na trasie dołączają kolejne - w sumie na Jasną Górę z Archidiecezji Poznańskiej dotrze nawet ok. 2 tys. osób.
Wcześniej, w środę, na Jasną Górę dotrze inna piesza pielgrzymka, organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
W 2016 r. jasnogórski klasztor odwiedziło łącznie ok. 4,5 mln pielgrzymów i turystów.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.