Prymas o ekologii i roli kobiety

„Powołanie kobiety jako żony i matki jest dziś często niedoceniane, a niekiedy wręcz lekceważone” – mówił Prymas Polski abp Henryk Muszyński w homilii Mszy św. sprawowanej 1 stycznia w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Jak stwierdził, wpływ na to ma po części nowoczesny styl życia, w którym liczy się przede wszystkim wykształcenie i kariera.

Zawodowe ambicje i dążenia kobiet same w sobie są oczywiście czymś dobrym i szlachetnym – tłumaczył metropolita gnieźnieński – niepokojące jest jednak zanikanie różnicy między tzw. zawodami męskimi i kobiecymi.

„Kobiety nierzadko zajmują przodujące miejsce w polityce, w życiu gospodarczym i społecznym i radzą sobie na tych stanowiskach nie gorzej od mężczyzn. Coraz częściej słychać także wołanie o parytety i to we wszystkich płaszczyznach życia. I właśnie w tym kontekście trzeba powrócić do podstawowej prawdy o stworzeniu” – mówił abp Muszyński.

Jak dodał, z woli Boga kobieta i mężczyzna mają do spełnienia odmienne zadania i otrzymują ku temu różne predyspozycje. Dopiero jako rodzina tworzą całość, która jest wspólnotą życia ożywioną miłością i która stanowi niejako przedłużenie największej i najpełniejszej wspólnoty Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Podkreślił również, że oderwanie od źródła, jakim jest Bóg powoduje ogromne zamieszanie i chaos. Ludzie tracą poczucie powołania i miejsca wyznaczonego im przez Stwórcę, a konsekwencją tego jest feminizacja mężczyzn i maskulinizacja kobiet.

Zaznaczył także, że kobieta ze swej natury jest uosobieniem delikatności, czułości i dobroci. Jest sercem rodziny. „Wiadomo, czym jest życie bez serca, czym jest życie z chorym sercem. Jest nieznośnym, ciężkim brzemieniem” – stwierdził metropolita gnieźnieński. Przywołując cytat o tym, iż „kobieta jest pomocą odpowiednią dla mężczyzny”, prosił, by kobiety nie czuły się dotknięte takim określeniem, oznacza ono bowiem, że mężczyźni bez nich są niekompletni i niepełni.

W swoim słowie Prymas Polski wspomniał także o rodzicielstwie. Jak mówił, bycie ojcem i matką to nie tylko dnie życia. To wychowanie prawdziwego, dobrego, szlachetnego człowieka i nauczenie go trudnej sztuki życia w zamysłach Boga. „Jest to ciągle – nie waham się powiedzieć – najtrudniejsze i najważniejsze powołanie, jakie człowiek może spełnić na ziemi” – stwierdził Prymas Polski.

Dodał również, że kochająca rodzina jest ciągle najpewniejszą i niezastąpioną szkołą życia, w której człowiek uczy się zaufania, pomocy, odpowiedzialności jeden za drugiego oraz gotowości do służenia Ojczyźnie i światu.

W swoim słowie Prymas Polski przywołał także noworoczne orędzie papieża Benedykta XVI. Odwołując się do słów Ojca Świętego podkreślił, że człowiek często zachowuje się tak, jak gdyby był panem stworzenia. Efekty takiego postępowania są wyraźnie widoczne.

„Daleko idące zmiany klimatyczne, a nawet katastrofy naturalne, są w dużym stopniu dziełem człowieka. Pragnie on rządzić światem według swoich zasad i reguł i dlatego zamiast włodarzem staje się niejednokrotnie tyranem otoczenia. Ten stan jest wyzwaniem do respektowania, jak nazywał to papież Benedykt XVI, ekologii stworzenia i ekologii człowieka” – mówił abp Muszyński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • owieczka
  01.01.2010 16:45
  Nie do końca rozumiem co Prymas miał na myśli mówiąc, że plan stworzenia nie zakładał tego, że kobiety mogą realizować się zawodowo na przodujących pozycjach w polityce, życiu gospodarczym i społecznym.
  Tzn.,że wykonują swoją pracę dobrze, ale lepiej byłoby, żeby nie przodowały w tych dziedzinach "zarezerwowanych" dla mężczyzn?
  Jeżeli te dziedziny są zarezerwowane to w jakich jest jeszcze miejsce dla mądrych, wykształconych kobiet?
  Chyba jednak jest bardzo potrzebny ten Synod na temat kobiet.
  Poza tym kobiety często pracują nie dlatego, że tak bardzo tego pragną, ale dlatego, żeby pomóc mężowi utrzymać rodzinę-bo innego wyjścia nie mają.
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »