MSZ zwróciło się do Fundacji Otwarty Dialog "o niezwłoczne nadesłanie wszystkich uchwał fundacji przyjętych w latach 2013-2017 oraz o szereg wyjaśnień - poinformowało w czwartek PAP Biuro Rzecznika Prasowego resortu.
W piśmie skierowanym do prezes zarządu Fundacji "The Open Dialog Foundation" Ludmiły Kozłowskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych "realizując obowiązek nadzoru nad fundacją - zwróciło się przede wszystkim o niezwłoczne przesłanie wszystkich uchwał zarządu fundacji przyjętych od 2013 r. do dziś".
Ponadto, jak czytamy w komunikacie, MSZ zwróciło się o wyjaśnienie, "dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na Facebook umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków".
"Ministerstwo zwróciło się też o wyjaśnienie przyczyn publikacji przez przedstawicieli fundacji w mediach społecznościowych treści będących personalnymi atakami wymierzonymi w konkretne osoby" - podkreślono.
O sprawie wcześniej napisał portal wPolityce.pl, który poinformował, że z wnioskiem o wszczęcie kontroli w sprawie działań Fundacji Otwarty Dialog zwrócił się minister Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył portal, koordynator służb specjalnych zwrócił się do MSZ w sprawie apelu Bartosza Kramka z FOD, który na Facebooku apelował o zaangażowanie w obalenie polskiego rządu.
"Ostatnie działania Fundacji oraz Bartosza Kramka, zasiadającego w jej władzach, budzą wątpliwości dotyczące naruszania statutu Fundacji, a nawet polskiego prawa" - cytuje w wPolityce uzasadnienie wniosku Kamińskiego do MSZ. Rzecznik ministra koordynatora zaznaczył, że wystąpienie do MSZ ma "bezpośredni związek z ostatnimi działaniami Bartosza Kramka, który jest autorem skandalicznego wpisu nawołującego do przewrotu w Polsce".
"Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!" - pod takim hasłem Kramek opublikował apel w internecie. W 16 punktach przedstawił swój plan obalenia władzy, sugerował radykalne rozwiązania - podkreśla portal wPolityce. Jak zaznaczono, to szef MSZ ze względu na charakter działalności fundacji jest uprawniony do jej kontroli. Chodzi o funkcjonowanie organizacji w porównaniu z jej celami statutowymi.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.