Trzech Króli

Misjonarze jak Trzej Królowie zostawili swoje domy i poszli. Dziś głoszą Ewangelię w blisko 100 krajach. Prostym SMS-em możemy pomóc ponad 2 tysiącom polskich misjonarzy. 6 stycznia to także Misyjny Dzień Dziecka.

Dzień solidarności z polskimi misjonarzami.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, to dzień modlitw za polskich misjonarzy i okazja do wsparcia prowadzonych przez nich projektów. Tegorocznym obchodom dnia solidarności z polskimi misjonarzami towarzyszy hasło, nawiązujące do Roku Kapłańskiego: „Wierność Chrystusa – wierność misjonarza”. Jak wskazuje ks. Tomasz Atłas, sekretarz Komisji ds. Misji, z krajów misyjnych napływa coraz więcej próśb o kapłanów. Dlatego w tym roku w Polsce Komisja ds. Misji chce skupić się zachęcaniu kapłanów, którzy wahają się, czy podjąć pracę w krajach misyjnych.

Wszyscy, którzy już posługują na misjach potrzebują naszej modlitwy, aby nie ustać w tej drodze. - O misjonarzach pamiętamy zwykle przy okazji 6 stycznia, II Niedzieli Wielkiego Postu czy obchodzonego w październiku Tygodnia Misyjnego, tymczasem oni codziennie zmagają się z licznymi trudnościami - mówi ks. Atłas, zachęcając do modlitwy za misjonarzy.

Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina także o powszechnym obowiązku głoszenia Chrystusa i wspierania misji. W kościołach całej Polski zbierana będzie składka na rzecz misji. Środki uzyskane z niej przeznaczane są na wspieranie działalności polskich misjonarzy oraz na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej, gdzie odbywa się przygotowanie do pracy misyjnej.

Już 1 stycznia ruszyła kolejna edycja akcji „Misyjny SMS”. Dzięki niej będzie można wspomóc dzieła prowadzone przez polskich misjonarzy, wysyłając SMS o treści „Misje” na numer 72032 (koszt SMS-a to 2,44 zł z VAT). Operatorzy nie będą pobierać prowizji, stąd cała suma (potrącona o podatek VAT) przeznaczona zostanie na pomoc misjom. Telewizja Polska włączyła się w akcję wspierania misjonarzy poprzez emisję spotów informacyjnych.

Obecnie na misjach w 94 krajach świata pracuje 2134 polskich misjonarzy. W tej liczbie jest 286 księży diecezjalnych (tzw. fideidonistów), 1147 księży i braci zakonnych, 660 sióstr zakonnych oraz 41 osób świeckich.

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji wspiera pracę ewangelizacyjną misjonarzy. Pomaga im też w budowie i utrzymaniu kościołów, ale i w prowadzeniu szpitali, szkół, przedszkoli i domów opieki, w walce z głodem i ubóstwem ludzi, wśród których żyją i pracują. Od 1984 r. Komisja prowadzi Centrum Formacji Misyjnej. Jego celem jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych (zwanych fideonistami), osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej. Centrum Formacji Misyjnej służy także swą gościnnością misjonarzom, przebywającym w Polsce.

W roku 2010 przypada 20. rocznica ogłoszenia encykliki misyjnej Jana Pawła II „Redemptoris Missio”. Obchodzić będziemy także 10. rocznicę działalności MIVA Polska, która pomaga w wyposażeniu misjonarzy w środki transportu, oraz 5. rocznicę istnienia Dzieła Pomocy "Ad Gentes".

Misyjny Dzień Dziecka
Uroczystość Trzech Króli jest również Misyjnym Dniem Dzieci. Mali misjonarze spotykają się na modlitwie za swoich rówieśników w krajach misyjnych, wystawiają jasełka misyjne. W wielu diecezjach odbędzie się wówczas zakończenie i podsumowanie inicjatywy „Kolędnicy Misyjni”, prowadzonej przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Mali kolędnicy tym razem zbierali pieniądze na pomoc dla swoich rówieśników w Pakistanie.

Światowy Misyjny Dzień Dziecka ustanowił 61 lat temu papież Pius XII. Polskie dzieci po raz pierwszy obchodziły go w styczniu 1984 r.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
wiecej »