O 75 proc. spadła liczba wniosków o azyl w Polsce. To efekt polityki rządu wobec imigrantów - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
Na polskich granicach w tym roku złożono tylko 554 wnioski o azyl dotyczące 1538 osób - wynika z danych Straży Granicznej. W ubiegłym roku w podobnym okresie wnioski o azyl złożyło blisko 6 tys. osób, głównie z Czeczenii. Spadek osób starających się o ochronę międzynarodową sięga 75 proc. Powód? Gęste sito na polskich granicach.
- To efekty restrykcyjnej polityki rządu wobec uchodźców - ocenia cytowana przez "Rzeczpospolitą" prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Marta Górczyńska.
Polska Straż Graniczna jest od dwóch lat krytykowana za restrykcyjne podejście nawet do osób deklarujących chęć złożenia wniosku o azyl. - Wiele osób nie jest w ogóle dopuszczanych do postępowania azylowego. Otrzymują decyzje o odmowie wjazdu. Dziennie udaje się wjechać jednej rodzinie - dodaje Górczyńska.
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", funkcjonariusze odpierają zarzuty. - Straż Graniczna nie rozstrzyga zasadności przyznania bądź odmowy przyznania ochrony międzynarodowej, ale weryfikuje cel wjazdu i pobytu cudzoziemca w Polsce - tłumaczy podporucznik Agnieszka Golias, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.