Brytyjski władze opublikują w najbliższych tygodniach dokumenty dotyczące wyjścia kraju z UE, by przyspieszyć trwające negocjacje w tej sprawie i rozpocząć rozmowy o relacjach Londynu i Brukseli po Brexicie - dowiedziała się PAP od źródła w brytyjskim rządzie.
Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP, Londyn chce w ten sposób wywrzeć nacisk na unijnych przywódców, by podczas szczytu Rady Europejskiej w październiku uznali, że wykonano "wystarczający postęp" w dotychczasowych negocjacjach w sprawie rozliczeń związanych z budżetem Unii Europejskiej, przyszłego statusu obywateli UE i Wielkiej Brytanii oraz granicy między Irlandią Północną i Irlandią.
Zgodnie z wytycznymi przyjętymi na początku procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE taka decyzja unijnych przywódców pozwoliłaby równoległe prowadzić negocjacje nie tylko w sprawie opuszczenia Wspólnoty, ale też przyszłych relacji między stroną unijną i brytyjską.
Wśród dokumentów, które mają być stopniowo publikowane od najbliższego tygodnia, znajdą się m.in. szczegółowe formalne propozycje ws. granicy między Irlandią Północną i Irlandią, ciągłości wzajemnego dostępu do dóbr między Wielką Brytanią a UE po Brexicie, a także dostępu w przyszłości do dokumentów i planów nowych regulacji po obu stronach kanału La Manche.
Brytyjski rząd przedstawi również serię analiz dotyczących przyszłych relacji między Wielką Brytanią a UE. Jak wynika z informacji PAP, pierwszy z tych dokumentów będzie dotyczył nowego porozumienia celnego po wyjściu Wielkiej Brytanii z unii celnej. Brytyjskie ministerstwo ds. wyjścia z UE zamierza przeprowadzić na jego podstawie szerokie konsultacje z przedstawicielami biznesu w ramach prac przygotowawczych do kolejnych rund negocjacyjnych z Komisją Europejską.
"Jasno mówiliśmy, że kwestie dotyczące naszego wyjścia z Unii Europejskiej i przyszłego partnerstwa są nierozłączne, i dotychczasowe negocjacje to potwierdziły. (...) Te dokumenty pokazują, że jesteśmy gotowi poszerzyć (zakres) negocjacji" - tłumaczyło PAP źródło w brytyjskim rządzie.
Według niego "podejście nakreślone w tych dokumentach było starannie sformułowane w oparciu o miesiące pracy i konsultacji". "Firmy i obywatele, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i UE, chcą zobaczyć postęp w rozmowach i ruch w kierunku dyskusji o porozumieniu, które spełniałołoby oczekiwania obu stron" - ocenił.
Kolejny szczyt Rady Europejskiej zaplanowany jest na 19 i 20 października.
Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej w marcu br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.