Instytut Pamięci Narodowej przejął w czwartek od niemieckiego Urzędu Pełnomocnika ds. Akt Stasi przewodnictwo w europejskiej sieci instytucji, sprawujących pieczę nad aktami byłych komunistycznych służb bezpieczeństwa.
Z tej okazji prezes IPN Janusz Kurtyka spotkał się w Berlinie z szefową Urzędu ds. Akt Stasi Marianne Birthler. Jak poinformowano w komunikacie biura prasowego niemieckiej instytucji podczas spotkania dokonano podsumowania pierwszego roku współpracy w ramach sieci oraz omówiono zadania na 2010 rok.
Sieć, którą powołano w grudniu 2008 roku, stanowi forum wymiany doświadczeń i koordynacji współpracy pomiędzy instytucjami ds. akt komunistycznych służb z siedmiu państw: Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii.
W opublikowanej w czwartek rozmowie z polską redakcją stacji Deutsche Welle Kurtyka zapowiedział, że zadaniem na najbliższy rok współpracy w ramach sieci będzie realizacja dwóch projektów: przygotowanie polsko-niemieckiego słownika terminologii bezpieki i akt archiwalnych oraz międzynarodowa wystawa poświęcona służbom bezpieczeństwa w byłych krajach komunistycznych.
"Wystawa miałaby być skierowana do mieszkańców Europy Zachodniej, gdyż dla nich ten rozdział historii nadal jest jeszcze bardzo daleki" - powiedział Kurtyka.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.