Instytut Pamięci Narodowej przejął w czwartek od niemieckiego Urzędu Pełnomocnika ds. Akt Stasi przewodnictwo w europejskiej sieci instytucji, sprawujących pieczę nad aktami byłych komunistycznych służb bezpieczeństwa.
Z tej okazji prezes IPN Janusz Kurtyka spotkał się w Berlinie z szefową Urzędu ds. Akt Stasi Marianne Birthler. Jak poinformowano w komunikacie biura prasowego niemieckiej instytucji podczas spotkania dokonano podsumowania pierwszego roku współpracy w ramach sieci oraz omówiono zadania na 2010 rok.
Sieć, którą powołano w grudniu 2008 roku, stanowi forum wymiany doświadczeń i koordynacji współpracy pomiędzy instytucjami ds. akt komunistycznych służb z siedmiu państw: Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii.
W opublikowanej w czwartek rozmowie z polską redakcją stacji Deutsche Welle Kurtyka zapowiedział, że zadaniem na najbliższy rok współpracy w ramach sieci będzie realizacja dwóch projektów: przygotowanie polsko-niemieckiego słownika terminologii bezpieki i akt archiwalnych oraz międzynarodowa wystawa poświęcona służbom bezpieczeństwa w byłych krajach komunistycznych.
"Wystawa miałaby być skierowana do mieszkańców Europy Zachodniej, gdyż dla nich ten rozdział historii nadal jest jeszcze bardzo daleki" - powiedział Kurtyka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.