"Puls Biznesu": Fiskus będzie tropił oszustów całą dobę

40 urzędników skarbówki 24 godziny przez 7 dni w tygodniu będzie wyszukiwać oszustów, analizując konta i przelewy bankowe firm - informuje poniedziałkowi "Puls Biznesu".

Jak podaje "Puls Biznesu", od 1 stycznia 2018 r. ma ruszyć w Ministerstwie Finansów wydzielona strefa specjalna, w której gromadzone będą wrażliwe dane o rachunkach bankowych przedsiębiorców i dokonywanych na nich operacjach finansowych.

Analizować je będzie permanentnie zespół złożony z 40 kontrolerów, których zadaniem ma być wyłapywanie podejrzanych transakcji, mogących mieć związek z oszustwami i wyłudzeniami podatkowymi. Podejrzane konta będą blokowane na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), czyli wiceministra finansów (obecnie Marian Banaś). MF szacuje, że rocznie może być blokowanych prawie 5 tys. rachunków bankowych przedsiębiorców.

Kształt systemu kontroli kont bankowych przez fiskusa został opisany w najnowszej (trzeciej) wersji projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Banki oraz SKOK-i będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz do szefa KAS za pomocą systemu teleinformatycznego (STIR) wszelkie informacje o rachunkach i przelewach między firmami oraz między firmami a konsumentami. Izba rozliczeniowa dokona "wstępnej" analizy uzyskanych danych i opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych. Wskaźniki te prześle do MF.

Posiłkując się nimi, kontrolerzy fiskusa przeprowadzą tzw. analizy ryzyka na podstawie danych ze STIR. Wszystko po to, żeby blokować "niebezpieczne" konta bankowe i w ten sposób uniemożliwiać oszustwa podatkowe i wyprowadzanie za granicę pieniędzy wyłudzonych z budżetu państwa.

Projekt przewiduje, że na polecenie szefa KAS, banki i SKOK-i będą blokować rachunki na okres do 72 godzin (z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy) - pisze dziennik.

MF spodziewa się, że nowe regulacje zaowocują około 4,6 tys. takich blokad rocznie. Obecnie na podstawie zawiadomień Generalnego Inspektora Informacji Finansowej jest ich co roku około 300.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  21.08.2017 09:27
  Jedno pytanie - czy zwykli przedsiębiorcy też mają się bać, że zaraz fiskus "coś sobie wyduma"?

  Miało być małym firmom łatwiej, a tu do całej karuzeli urzędniczej (która jest nie do wytrzymania), drakońskich podatków i ZUS-u (które są jeszcze bardziej nie do wytrzymania), praktycznie zerowej kwocie wolnej, podwójnemu opodatkowaniu (vat plus dochodówka to przecież idealny przykład podwójnego opodatkowania, całkowicie sprzecznego z prawem - ale kto by się tam prawem przejmował) dochodzi jeszcze łażenie nam po nocy po kontach bankowych i analizowanie czy kupiona kanapka na stacji benzynowej jest już defraudacją, czy jeszcze nie.... I Wy chcecie, żeby firmy nie uciekały za granicę? Większość nie ucieka nie dlatego, że im tu tak dobrze - tylko dlatego, że nie wie gdzie jest klamka.
 • Gość
  21.08.2017 10:02
  w niedziele to chyba beda tropic ksiezy po skladce bo przeciez zakaz pracy w niedziele jest juz uchwalony tak jak jak zakaz aborcji? A moze PiS zapomnial uchwalic? A moze sie nie da bo cyklisci blokuja?....a tak powaznie to wystarczy uproscic prawo podatkowe i po klopocie.A PiS tak go dodatkowo skomplikowal,ze sam jego tworca Modzelewiski nie wie jak interpretowac to co napisal...
 • Gość
  21.08.2017 10:35
  Zatrudnią więcej psów tropiących.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  4°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »