Projekcją filmu „Cud Purymowy” rozpoczął się wczoraj w Tarnowie XIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Na dziś zaplanowano główne punkty obchodów: m.in. otwarcie wystawy fotografii, nabożeństwo Słowa Bożego i koncert z udziałem znanego kantora.
Sala tarnowskiego kina Marzenie wypełniła się 16 stycznia po brzegi. Film zobaczyli m.in. kapłani, klerycy, mieszkańcy i przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Projekcję poprzedziły krótkie prelekcje o kinie żydowskim. Widzowie dowiedzieli się m.in, że w wytwórniach w Polsce i Stanach Zjednoczonych nakręcono przed wojną dziesiątki filmów fabularnych, musicali, komedii i dokumentów. Była mowa o złotym okresie kina w latach trzydziestych i jego kresie związanym z wojną. Dziś kino polskie podejmuje tematykę żydowską, czego przykładem jest polska komedia w reżyserii Izabelli Cywińskiej.
Film „Cud purymowy” mówi o łódzkim robotniku, który mieszka wraz z żoną i dorosłym synem w niewielkim, skromnym mieszkaniu w bloku. W ich środowisku, za największą obelgę uważa się porównanie kogoś do Żyda.
Po filmie wystąpił zespół Sholem z Krakowa. Trio wykonuje tradycyjną, klezmerską muzykę żydowską we własnej aranżacji. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalne - pieśni w języku jidysz.
Osoby, które odwiedziły kino mogły bezpłatnie otrzymać wydanie „Wiadomości Tarnowskich” przygotowane przez Urząd Miasta. W gazetce można znaleźć rozważania na temat dialogu międzyreligijnego, ABC judaizmu i sylwetki gości uroczystości.
W niedzielę w ramach Dnia Judaizmu o godzinie 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym rozpocznie się spotkanie wokół Biblii. Zostanie także otwarta wystawa „Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji”. Jej autorem jest Piotr Droździk artysta fotografik, pracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Kolejnym punktem Dnia Judaizmu będzie o 14.45 modlitwa na tarnowskim kirkucie i o 15.00 spotkanie modlitewne przy Bimie, która jest pozostałością po synagodze.
O godz. 15.30 w tarnowskiej katedrze odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego – to główny punkt obchodów. Po nabożeństwie, ok. godz. 16.30 zaplanowano dyskusję panelową przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej. Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu będzie o 18.30 koncert kantora Chaima Dovida Bersona z towarzyszeniem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses i Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.
Podczas uroczystości w auli Wyższego Seminarium Duchownego tytuł "Człowieka Pojednania" otrzyma rabin dr Alon Goshen Gottstein. To jeden z czołowych uczestników i animatorów międzynarodowego dialogu międzyreligijnego.
Podczas Dnia Judaizmu w trzech tarnowskich kościołach: w Tarnowie–Mościcach, Najświętszego Serca Pana Jezusa i w nowym kościele parafii Matki Bożej Szkaplerznej można obejrzeć wystawy o tematyce żydowskiej.
Organizatorami obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie są biskup tarnowski Wiktor Skworc i Kuria Diecezjalna przy współudziale władz miasta.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.