Ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu

Projekcją filmu „Cud Purymowy” rozpoczął się wczoraj w Tarnowie XIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Na dziś zaplanowano główne punkty obchodów: m.in. otwarcie wystawy fotografii, nabożeństwo Słowa Bożego i koncert z udziałem znanego kantora.

Sala tarnowskiego kina Marzenie wypełniła się 16 stycznia po brzegi. Film zobaczyli m.in. kapłani, klerycy, mieszkańcy i przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Projekcję poprzedziły krótkie prelekcje o kinie żydowskim. Widzowie dowiedzieli się m.in, że w wytwórniach w Polsce i Stanach Zjednoczonych nakręcono przed wojną dziesiątki filmów fabularnych, musicali, komedii i dokumentów. Była mowa o złotym okresie kina w latach trzydziestych i jego kresie związanym z wojną. Dziś kino polskie podejmuje tematykę żydowską, czego przykładem jest polska komedia w reżyserii Izabelli Cywińskiej.

Film „Cud purymowy” mówi o łódzkim robotniku, który mieszka wraz z żoną i dorosłym synem w niewielkim, skromnym mieszkaniu w bloku. W ich środowisku, za największą obelgę uważa się porównanie kogoś do Żyda.

Po filmie wystąpił zespół Sholem z Krakowa. Trio wykonuje tradycyjną, klezmerską muzykę żydowską we własnej aranżacji. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalne - pieśni w języku jidysz.

Osoby, które odwiedziły kino mogły bezpłatnie otrzymać wydanie „Wiadomości Tarnowskich” przygotowane przez Urząd Miasta. W gazetce można znaleźć rozważania na temat dialogu międzyreligijnego, ABC judaizmu i sylwetki gości uroczystości.

W niedzielę w ramach Dnia Judaizmu o godzinie 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym rozpocznie się spotkanie wokół Biblii. Zostanie także otwarta wystawa „Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji”. Jej autorem jest Piotr Droździk artysta fotografik, pracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Kolejnym punktem Dnia Judaizmu będzie o 14.45 modlitwa na tarnowskim kirkucie i o 15.00 spotkanie modlitewne przy Bimie, która jest pozostałością po synagodze.

O godz. 15.30 w tarnowskiej katedrze odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego – to główny punkt obchodów. Po nabożeństwie, ok. godz. 16.30 zaplanowano dyskusję panelową przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej. Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu będzie o 18.30 koncert kantora Chaima Dovida Bersona z towarzyszeniem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses i Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.

Podczas uroczystości w auli Wyższego Seminarium Duchownego tytuł "Człowieka Pojednania" otrzyma rabin dr Alon Goshen Gottstein. To jeden z czołowych uczestników i animatorów międzynarodowego dialogu międzyreligijnego.

Podczas Dnia Judaizmu w trzech tarnowskich kościołach: w Tarnowie–Mościcach, Najświętszego Serca Pana Jezusa i w nowym kościele parafii Matki Bożej Szkaplerznej można obejrzeć wystawy o tematyce żydowskiej.

Organizatorami obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie są biskup tarnowski Wiktor Skworc i Kuria Diecezjalna przy współudziale władz miasta.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Czwartek
dzień
22°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »