Podczas południowego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie Benedykt XVI modlił się w niedzielę za śmiertelne ofiary trzęsienia ziemi na Haiti oraz wszystkich, którzy ucierpieli w jego wyniku. Apelował o pomoc dla ludności.
Papież wspomniał między innymi arcybiskupa stolicy kraju Port-au-Prince Josepha Serge'a Miota, który zginął w ruinach kurii arcybiskupiej.
Benedykt XVI powiedział wiernym: "Nasza myśl w tych dniach zwrócona jest do drogiej ludności Haiti i staje się żarliwą modlitwą. Nuncjusz apostolski, któremu Bogu dzięki nic się nie stało, na bieżąco przekazuje mi informacje".
"W ten sposób dowiedziałem się o bolesnej śmierci arcybiskupa, a także wielu księży, duchownych i seminarzystów. Obserwuję i zachęcam do wysiłku liczne organizacje charytatywne, które biorą na siebie ciężar tylu olbrzymich potrzeb kraju. Modlę się za rannych, za bezdomnych i za tych, którzy tragicznie stracili życie" - powiedział papież.
Owocnego przebiegu i przeżycia Dnia Judaizmu w Polsce życzył papież także polskiemu Kościołowi. Wygłosił on krótkie pozdrowienia po polsku na zakończenie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański 17 stycznia na Placu św. Piotra w Watykanie. Oto wypowiedź Ojca Świętego po polsku:
"Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. W sposób szczególny łączę się z tymi, którzy modlą się w Tarnowie, gdzie odbywają się główne uroczystości Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Niech życzliwe spotkanie odmiennych tradycji i kultur prowadzi do wzajemnego zrozumienia i szacunku. Wszystkim z serca błogosławię".
Po włosku mówił zaś o planowanej na popołudnie wizycie w synagodze w Rzymie tak: "Dziś po południu, po niemal 24 latach od historycznej wizyty czcigodnego Jana Pawła II, udam się do wielkiej synagogi Rzymu, nazywanej Świątynią Większą, by spotkać się ze wspólnotą żydowską miasta i rozpocząć kolejny etap na drodze zgody i przyjaźni między katolikami i żydami" - podkreślił.
"Faktycznie mimo problemów i trudności, między wierzącymi obu religii panuje atmosfera wielkiego szacunku i dialogu, na dowód, jak bardzo dojrzały ich stosunki i wspólne zaangażowanie na rzecz dowartościowania tego, co nas łączy: wiary w jedynego Boga przede wszystkim, ale także obrony życia i rodziny, dążenia do sprawiedliwości społecznej i pokoju" - powiedział Benedykt XVI.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.