USA przygotowuje się na napływ imigrantów

Władze USA przygotowują się na napływ imigrantów z Haiti próbujących opuścić zniszczony przez ubiegłotygodniowe trzęsienie ziemi kraj. Zaznaczają jednak, że amerykańska polityka imigracyjna pozostaje niezmieniona: większość przybyszów, poza niewielkimi wyjątkami, zostanie zawrócona - informuje we wtorek agencja AP.

Jak na razie obawy przed masową imigracją nie sprawdziły się, jednak warunki na Haiti pogarszają się z dnia na dzień i władze USA chcą być przygotowane.

Od 250 do 400 imigrantów zostało przeniesionych z położonego na południu Florydy głównego centrum imigracyjnego, aby przygotować miejsce dla ewentualnych uchodźców z Haiti, którym udałoby się dotrzeć do amerykańskiego wybrzeża - poinformowało amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego. Imigranci tymczasowo mogliby również być zakwaterowani w bazie sił morskich w Guantanamo na Kubie.

"Nie ma żadnych nowych przywilejów dla kogokolwiek, kto próbowałby przedostać się nielegalnie do USA drogą morską - przekonuje rzecznik straży przybrzeżnej komandor porucznik Chris O'Neil. - Naszym zadaniem jest przechwycenie ich na morzu i odesłanie do kraju".

Ambasador Haiti w Waszyngtonie Raymond Joseph w weekend zwrócił się do swoich rodaków "Nie opuszczajcie kraju na łodziach. Będę z wami szczery: nie myślcie, że dotrzecie do USA i wszystkie drzwi będą dla was szeroko otwarte, na pewno nie dla wszystkich tak będzie. Przechwycą was jeszcze na wodzie i zawrócą tam, skąd przybyliście".

Na specjalne pozwolenie na pozostanie na terytorium USA mogą liczyć osierocone dzieci, które mają bliskich w USA oraz Haitańczycy ewakuowani z powodów medycznych - zapowiedział w poniedziałek rzecznik departamentu stanu USA Sean Smith.

Również minister ds. bezpieczeństwa narodowego Janet Napolitano przekonywała Haitańczyków, aby pozostali w kraju: "To bardzo niebezpieczne przeprawa. Za każdym razem, kiedy ludzie próbują ją pokonać, ktoś ginie".

Władze USA podkreślają, że decyzja administracji prezydenta USA Baracka Obamy, aby po 12 stycznia przydzielić tymczasowo status ochronny Haitańczykom przebywającym w USA nielegalnie, nie dotyczy osób, które przedostały się do kraju po tej dacie.

Według niektórych obrońców praw imigrantów władze USA powinny odstąpić od dotychczasowej polityki i zapewnić Haitańczykom bezpieczną przeprawę do USA. Według nich osobom z listy oczekujących powinno się umożliwić dołączenie do krewnych w USA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
wiecej »