Nie wolno zrezygnować z ekumenicznego dialogu

„Nie wolno zrezygnować z ekumenicznego dialogu. Nawet gdybyśmy twierdzili, że jego owoce są niewielkie” – powiedział w rozmowie z KAI biskup bydgoski Jan Tyrawa.

Hierarcha przewodniczył 19 stycznia wieczorem w bydgoskim kościele Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel specjalnemu nabożeństwu z okazji trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Bp Tyrawa podkreślił, że spotkania mają także duże znaczenie od strony emocjonalnej, gdyż przybliżają różnych wyznawców, którzy chcą ze sobą rozmawiać. – Możemy podejmować szereg inicjatyw, które będą służyły drugiemu człowiekowi, każdemu z nas – stwierdził. Pasterz zaznaczył, że na szczeblu, na jakim odbywają się spotkania, dialog doktrynalny jest bardzo mocno ograniczony. – Możemy tylko i wyłącznie przyjmować owoce tego dialogu, który toczy się na wyższym poziomie. Także mamy obowiązek te owoce wcielać w codzienne życie, by nie były nam obce – dodał.

Nabożeństwa ekumeniczne w Bydgoszczy zainaugurowano w tym roku 17 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim. Spotkania są organizowane przez Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościół rzymskokatolicki. I tak wierni oraz duchowni spotkają się również w świątyniach parafii ewangelicko-metodystycznej, polskokatolickiej i prawosławnej.

W tym samym czasie są również poruszane w ramach katechezy szkolnej tematy związane w problemem jedności chrześcijan, w kontekście potrzeby dawania światu czytelnego świadectwa o Chrystusie. – Staramy się odczytywać znaki czasu i w miarę możliwość wspólnie angażować swe siły w realizację odkrywanych wyzwań, dając tym samym świadectwo służby Chrystusowi Panu. Bycie ze sobą i obok siebie, wspólna modlitwa indywidualna i za siebie nawzajem to coś pięknego – powiedział ks. Krzysztof Panasiuk, diecezjalny referent do spraw ekumenicznych.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan narodził się w 1908 roku, zaś w maju 1995 roku Jan Paweł II ogłosił encyklikę „Ut unum sint” o działalności ekumenicznej Kościoła. Tegoroczne spotkania zakończą się 25 stycznia, w święto Nawrócenia Apostoła Narodów, Świętego Pawła.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
29°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
wiecej »