Ofensywa informacyjna rządu ws. reformy sądownictwa

Chcemy, żeby polski wymiar sprawiedliwości służył obywatelom, był dla ludzi; to oni oczekują od nas dogłębnej reformy sądownictwa - podkreśliła premier Beata Szydło podczas konferencji Polskiej Fundacji Narodowej nt. kampanii informacyjnej dot. reformy sądownictwa.

Premier podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP przekonywała, że kampania informacja PFN ma przede wszystkim uzmysłowić wszystkim, jak "wiele patologii" jest w tej chwili w systemie sprawiedliwości w Polsce. Uznała propozycję debaty Polskiej Fundacji Narodowej o wymiarze sprawiedliwości za "konieczną i potrzebną".

Szydło zaznaczyła, że "Polacy mają poczucie tego, że sądy nie są dzisiaj dla nich". "A sądy mają być właśnie dla obywateli, nie dla sędziów" - podkreśliła premier.

Jak zauważyła obywatele częstą czują się pokrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości. "I to m.in. legło u podstaw przygotowania projektów ustaw (reformujących sądownictwo), które zostały zgłoszone po wygranych wyborach". Premier wskazała, że przygotowane przez PiS projekty ustaw były kompleksowe i miały zmienić system wymiaru sprawiedliwości.

"Myślę, że te propozycje, które położyliśmy na stole, które pojawiły się już, przygotowane przez klub parlamentarny (PiS) i przez rząd, pokazywały jasno kierunek i drogę, w którym chcemy, aby wymiar sprawiedliwości podążał" - stwierdziła. "Być może zabrakło debaty wtedy, kiedy te projekty trafiły do Sejmu" - oceniła szefowa rządu.

"Dzisiaj ta debata, która rozpoczyna się poprzez akcję informacyjną ma jeszcze raz przypomnieć, o tym, jakiej chcemy sprawiedliwości w Polsce, a jaka ona jest w tej chwili" - wskazała Szydło.

"My nie chcemy, żeby było tak, jak było, my chcemy, żeby było inaczej. Inaczej, to znaczy, żeby polskie sądownictwo, polski wymiar sprawiedliwości służył obywatelom, był dla ludzi, ale żeby też otwierał się na nowych, młodych sędziów" - zaznaczyła premier. "Abyśmy mogli mieć poczucie, że wymiar sprawiedliwości Polski jest modelowy. Chcemy demokratyzacji; chcemy, żeby w tych projektach ustaw, które zreformują dogłębnie wymiar sprawiedliwości, było bardzo jasno określone, że walczymy z patologiami w środowisku sędziowskim" - podkreśliła szefowa rządu.

W jej ocenie "niektóre osoby związane z wymiarem sprawiedliwości" najchętniej nie zmieniałyby niczego. "Słynne już zdanie: +żeby było tak, jak było+, myślę, że przejdzie do kanonu myśli politycznej w Polsce, jako stwierdzenie, które powinno zapalać w nas wszystkich czerwone światełko" - zaznaczyła Szydło. "Pozorowana reforma sądownictwa nie jest żadną reformą sądownictwa. My chcemy dogłębnych zmian, bo tego potrzebują dzisiaj Polacy" - podkreśliła.

Premier przekonywała, że reformy sądownictwa oczekują od rządu PiS obywatele. Jak dodała, "jeżeli wszyscy razem dokonamy starań, to się powiedzie". "I będziemy mogli powiedzieć, że Polska jest państwem przykładowym, jeżeli chodzi o modelowy wymiar sprawiedliwości" - mówiła.

Szydło zaznaczyła, że jej rząd "nie będzie się zgadzał, by Polska była w jakikolwiek sposób dyskredytowana" w kraju i za granicą. Jak wskazała, po to m.in. powstała Polska Fundacja Narodowa. Jej głównym celem jest, by cały świat dowiedział się "prawdy" o Polsce - dodała.

Premier uważa, że informacje o reformie wymiaru sprawiedliwości warto przekazać wszystkim, którzy czują się w tej kwestii niedoinformowani. "Wiedza prawna nie jest powszechna i jest wiedzą trudną, więc im więcej będzie dodatkowych informacji merytorycznych, w sposób prosty tłumaczących sens tej reformy, tym będzie lepiej" - podkreśliła. Dodała, że do rozmowy o zmianach w sądownictwie zaprasza "wszystkich Polaków, ale również polityków".

Prezes PFN Cezary Andrzej Jurkiewicz zapewnił, że celem Fundacji jest "kampania prawdy" o stanie sądownictwa i rzetelna informacja o tym, czego dotyczą zmiany w wymiarze sprawiedliwości. "Nasza kampania jest czysto informacyjna. Nie jesteśmy po to, by brać udział w bieżącym, politycznym sporze. Traktujemy więc argument o tym, że to jest kampanii partyjna, jako całkowicie nieuprawniony" - podkreślił.

"Polska Fundacja Narodowa ma dbać o dobry wizerunek Polski. Wspieranie naszej marki narodowej to szerokie działanie poza granicami kraju. Jednak budowa tego wizerunku zaczyna się tu, w Polsce. Naszym obowiązkiem jest przedstawienie realnych faktów na temat tego co się wydarzyło w wymiarze sprawiedliwości" - wskazał Jurkiewicz.

Dodał, że Fundacja ma zamiar, w swej akcji informacyjnej wykorzystać m.in. bilbordy, strony internetowe, a także kampanię telewizyjną. Potwierdził, że kampania PFN prowadzona będzie nie tylko za granicą, ale też w kraju.

Szydło była pytana przez dziennikarzy o projekty przygotowywane w Kancelarii Prezydenta w miejsce zawetowanych przez Andrzeja Dudę ustaw o KRS i SN. Jak podkreśliła, nie wyobraża sobie, by nie było nad nimi debaty. Jej zdaniem powinny być to projekty, które w założeniu są zbieżne z tymi, które przygotował klub PiS.

Jak podkreśliła, jeśli już powstaną, będą poddane "dokładnej analizie". "Wtedy możemy usiąść do stołu, zastanowić się, czy będą konieczne jakieś zmiany, czy jest pełna akceptacja, jakie są warunki brzegowe, ale te projekty przede wszystkim muszą być położone na stole" - mówiła premier.

"Jeszcze raz chcę przypomnieć, że dokładnie takie same postulaty i zobowiązania słyszeliśmy i podejmowaliśmy w kampanii wyborczej. W kampanii wyborczej pana prezydenta - wówczas kandydata Andrzeja Dudy - i w później w kampanii parlamentarnej. Wywodzimy się z tego samego środowiska, a kampania prezydencka była pierwszą, kiedy spotykał się z wyborcami mówił o konieczności tych zmian, które potem przełożyły się na projekty poselskie" - zauważyła.

Polska Fundacja Narodowa poinformowała w czwartek, że jej działania mają na celu wyjaśnienie polskiej i światowej opinii publicznej znaczenia reform wymiaru sprawiedliwości oraz pokazania, że znajdują się one w nurcie europejskiego i światowego dziedzictwa demokratycznego. Jak podkreślono, działania podjęte przez fundację włączają się w nurt ogólnopolskiego i światowego zainteresowania przeprowadzanymi w Polsce reformami.

Misją Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość nie gość
  08.09.2017 15:03
  Jak słusznie już zauważono, finisz sporu sądowego zawsze jest dla którejś ze stron niekorzystny, dlatego obywatele "czują się pokrzywdzeni". O tym, jak Polacy zapatrują się na proponowane przez PiS zmiany w sądownictwie najlepiej świadczą społeczne reakcje na uchwalone przez sejm ustawy o SN i KRS. Na pewno nie takich reform oczekujemy, tym bardziej że w żadnej mierze nie wpłyną one na sprawność postępowań sądowych, a to właśnie jest największa bolączka wymiaru sprawiedliwości.
 • Gość
  08.09.2017 17:20
  Trudno, żeby ktoś, kto nawet słusznie przegrywa sprawę (jak to zwykle w sądzie) nie czuł się pokrzywdzony. To takie bardzo ludzkie, za porażkę wini się wszystkich wokół tylko nie siebie. Do tego żeby było inaczej trzeba z jednej strony dużo uczciwości wewnętrznej i pokory (trudno, nabroilem, to mi się należy kara), z drugiej zaufania do jakości prawa i rzetelności sądów. I o ile można i trzeba tworzyć lepsze prawo (mniej niejasności, prosty język, brak sprzeczności, mniejsze pole do odmiennych interpretacji) i można lepiej szkolić i więcej wymagać od sędziów, o tyle uczciwość wewnętrzna to towar mocno deficytowy. A jeśli jej brak, to i najlepsze prawo i krystaliczny sędzia nie pomoże, bo przegrany i tak będzie czuł się pokrzywdzony. Zresztą, u nas wygląda to tak: jeśli sąsiad ukradnie mi krowę i sąd go skaże, to sąd jest dobry i sprawiedliwy ale jeśli ja ukradne sasiadowi krowę i sąd mnie skaże, to czuję się pokrzywdzony, a sąd to banda skorumpowanych złodziei.
 • E.
  08.09.2017 18:17
  Czy ja dobrze rozumiem, że majątek wypracowany przez wielkie spółki skarbu państwa będzie teraz służył wspieraniu polityki konkretnego rządu??? Ergo: jeśli będę tankował na Orlenie, to tak, jakbym dokładał do kampanii informacyjnej PiS???
 • Gość
  08.09.2017 23:23
  tak, tak - złodzieje! Cenzura tego nie zmieni. Okłamujecie siebie samych i tych, którzy w dobrej wierze zaglądają na tę pseudo-katolicką stronę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  27°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  18°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »