Reklama

Politycy wszystkich klubów będą u prezydenta

Minister Krzysztof Szczerski potwierdza, że przedstawiciele klubów zapowiedzieli swój udział w środowym spotkaniu dotyczącym reformy sądownictwa.

Reklama

- Z przedstawicielami prezydium każdego klubu prezydent spotka się osobno, na godzinną rozmowę - powiedział PAP Szczerski. Dodał, że celem spotkań będzie przedstawienie oczekiwań i propozycji partii w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

- Wczoraj osobiście rozmawiałem w tej sprawie ze wszystkimi przewodniczącymi klubów, a oficjalne zaproszenie przyjdzie w poniedziałek. Wszystkie partie w rozmowie ze mną potwierdziły obecność - powiedział Szczerski.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała PAP, że ze strony Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z prezydentem weźmie udział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Prezydent pod koniec lipca ogłosił decyzje o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak mówił, kierował się poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo. Zapowiedział też przygotowanie własnych projektów, które następnie przedstawi Sejmowi. W czwartek prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że projekty są kończone.

Zmiany w sądownictwie były jednym z tematów piątkowego spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział dziennikarzom, że prezydent w rozmowie z Kaczyńskim zadeklarował, iż jest zwolennikiem prawdziwej reformy sądownictwa i liczy, że jego projekty będą poparte w Sejmie.

Jak dodał minister prezydent zapewnił też, że obie przygotowywane ustawy będą zgodne z konstytucją i "nie będą zawierać tych poprzednich błędów, które wskazał w swoich wetach". "Prezydentowi zależy na uchwaleniu tych ustaw" - podkreślił.

Łapiński zaznaczył też, że prezydent chce "pozyskać jak najszersze poparcie dla tych ustaw w parlamencie".

Uzasadniając weto do ustawy o Sądzie Najwyższym Duda stwierdził m.in., że uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności Sądu Najwyższego i jego autorytetu w społeczeństwie. W kwestii noweli ustawy o KRS podkreślił, że wybór sędziów do KRS przez Sejm wymaga większości 3/5 głosów.

Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom. W następstwie publikacji tej ustawy w Dzienniku Ustaw Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama