Reklama

Miedwiediew i katolikos Garegin II odznaczeni

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego katolikos Garegin II i serbski reżyser filmowy Emil Kusturica znaleźli się wśród tegorocznych zdobywców nagród „Za wybitną działalność na rzecz umacniania jedności narodów prawosławnych”. Wręczył je 21 stycznia w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl.

Reklama

W tym roku nagrody te przyznano już po raz dziesiąty a od ubiegłego roku noszą one imię patriarchy Aleksego II, który był pomysłodawcą tych wyróżnień.

Głowie państwa rosyjskiego nagrodę przyznano za „owocne rozwijanie stosunków państwowo-kościelnych w dzisiejszej Rosji i za doskonalenie dialogu międzyreligijnego” – głosi komunikat Rady przyznającej te wyróżnienia.

„Oceniam ten fakt [otrzymanie nagrody – KAI] jako wyraz uznania wysokiej roli Rosji w rozwijaniu dialogu międzyprawosławnego” – powiedział, odbierając dyplom, prezydent Miedwiediew. Zwrócił przy tym uwagę na szczególne znaczenie wartości duchowych i kulturowych oraz Kościoła jako całości w dziele zbliżenia państw i narodów.

„Przywróciwszy swą jedność kanoniczną [po zjednoczeniu Patriarchatu Moskiewskiego z Kościołem „zagranicznym” w maju 2007 – KAI], Kościół dał bezprecedensowy przykład przezwyciężania nieufności i rozbicia oraz prawdziwego ducha soborowości, jawiąc się jako potężna podstawa jedności” – mówił dalej prezydent. Dodał, że jest to bardzo ważny sygnał nie tylko dla narodów, wyznających prawosławie, ale dla całego świata, świadczący o tym, że nie ma przeszkód nie do pokonania, gdy Kościół, państwo i społeczeństwo mają wspólny cel, jakim jest dążenie do jedności.

Szef państwa zapowiedział, że pieniężną wartość otrzymanej nagrody (kilkadziesiąt tysięcy dolarów) przekaże Dobroczynnej Fundacji Odbudowy Klasztoru Wniebowstąpienia Nowe Jeruzalem i kilku internatom szkolnym.

Katolikos Garegin II został nagrodzony za wcielanie „chrześcijańskich wartości duchowych w życie narodu ormiańskiego i całej wspólnoty światowej”. Jest on inicjatorem i uczestnikiem wielu poważnych międzynarodowych forów międzyreligijnych, mających za zadanie umacnianie duchowej i kulturowej współpracy narodów – powiedział przedstawiciel Międzynarodowej Fundacji Umacniania Jedności Narodów Prawosławnych, przyznającej nagrody.

Pozostałymi laureatami zostali w tym roku znany serbski reżyser filmowy Emil Kusturica i seminarium duchowne Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego za Granicą (RKPzG) pw. Św. Włodzimierza pod Nowym Jorkiem.

Artystę nagrodzono za to, że – jak stwierdziła Rada Fundacji – „wiele uwagi poświęca pracy społecznej, rozwijaniu kina serbskiego, kultury ludowej i tradycji duchowych”. Twórczość Kusturicy „opiera się nie na komercyjnej, chwilowej korzyści, ale na dążeniu do prawdy, na rozważaniach o podstawowych zagadnieniach bytu ludzkiego” – podkreślił, wręczając nagrodę, patriarcha Cyryl.

Z kolei seminarium nagrodzono za to, że przygotowuje swych absolwentów do posługi w charakterze biskupów, księży, diakonów, działaczy religijnych i społecznych, teologów i wychowawców. Według przedstawicieli Fundacji, placówka ta „nadal pomyślnie się rozwija, wypełnia misję służenia Chrystusowi, odgrywając ważną rolę w umacnianiu jedności prawosławnej w Ameryce i wcielaniu w życie wartości prawosławnych”.

Nagroda „Za wybitną działalność na rzecz umacniania jedności narodów prawosławnych” należy do najbardziej prestiżowych w świecie prawosławnym. Od 10 lat jest przyznawana co roku głowom państw i innym czołowym politykom, parlamentarzystom, zwierzchnikom Kościołów i działaczom społecznym, a także placówkom naukowym i dydaktycznym z krajów o tradycji prawosławnej i wschodniochrześcijańskiej. Jej laureatami byli w przeszłości prezydenci Białorusi, Bułgarii, Rosji, Grecji, Cypru, Armenii a nawet luterańskiej Estonii, mer Moskwy i gubernator Sankt-Petersburga, dyplomaci, zwierzchnicy Kościołów prawosławnych z Bułgarii, Serbii, Rumunii, Cypru, Grecji, Gruzji i inni. Za rok 2006 nagrodę w kategorii głów Kościołów otrzymał metropolita warszawski i całej Polski Sawa.

Nagrody, których wartość wynosi od 20 do 50 tys. dolarów, wręczane są co roku w styczniu w bardzo uroczystej oprawie w Sali Soborów Kościelnych moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela.

Międzynarodowa Fundacja Jedności Narodów Prawosławnych powstała w 1995 i stawia sobie za zadanie działalność misyjną i oświatową, propagowanie udziału społeczności prawosławnej w szerzeniu i pogłębianiu więzi prawosławnych narodów słowiańskich z narodami należącymi do tradycji wschodniochrześcijańskiej w dziedzinie duchowej, kulturalnej, naukowej, gospodarczej, wychowawczej i innych. Przewodniczącym Fundacji jest filozof, prof. Walerij Aleksiejew.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama