Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego katolikos Garegin II i serbski reżyser filmowy Emil Kusturica znaleźli się wśród tegorocznych zdobywców nagród „Za wybitną działalność na rzecz umacniania jedności narodów prawosławnych”. Wręczył je 21 stycznia w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl.
W tym roku nagrody te przyznano już po raz dziesiąty a od ubiegłego roku noszą one imię patriarchy Aleksego II, który był pomysłodawcą tych wyróżnień.
Głowie państwa rosyjskiego nagrodę przyznano za „owocne rozwijanie stosunków państwowo-kościelnych w dzisiejszej Rosji i za doskonalenie dialogu międzyreligijnego” – głosi komunikat Rady przyznającej te wyróżnienia.
„Oceniam ten fakt [otrzymanie nagrody – KAI] jako wyraz uznania wysokiej roli Rosji w rozwijaniu dialogu międzyprawosławnego” – powiedział, odbierając dyplom, prezydent Miedwiediew. Zwrócił przy tym uwagę na szczególne znaczenie wartości duchowych i kulturowych oraz Kościoła jako całości w dziele zbliżenia państw i narodów.
„Przywróciwszy swą jedność kanoniczną [po zjednoczeniu Patriarchatu Moskiewskiego z Kościołem „zagranicznym” w maju 2007 – KAI], Kościół dał bezprecedensowy przykład przezwyciężania nieufności i rozbicia oraz prawdziwego ducha soborowości, jawiąc się jako potężna podstawa jedności” – mówił dalej prezydent. Dodał, że jest to bardzo ważny sygnał nie tylko dla narodów, wyznających prawosławie, ale dla całego świata, świadczący o tym, że nie ma przeszkód nie do pokonania, gdy Kościół, państwo i społeczeństwo mają wspólny cel, jakim jest dążenie do jedności.
Szef państwa zapowiedział, że pieniężną wartość otrzymanej nagrody (kilkadziesiąt tysięcy dolarów) przekaże Dobroczynnej Fundacji Odbudowy Klasztoru Wniebowstąpienia Nowe Jeruzalem i kilku internatom szkolnym.
Katolikos Garegin II został nagrodzony za wcielanie „chrześcijańskich wartości duchowych w życie narodu ormiańskiego i całej wspólnoty światowej”. Jest on inicjatorem i uczestnikiem wielu poważnych międzynarodowych forów międzyreligijnych, mających za zadanie umacnianie duchowej i kulturowej współpracy narodów – powiedział przedstawiciel Międzynarodowej Fundacji Umacniania Jedności Narodów Prawosławnych, przyznającej nagrody.
Pozostałymi laureatami zostali w tym roku znany serbski reżyser filmowy Emil Kusturica i seminarium duchowne Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego za Granicą (RKPzG) pw. Św. Włodzimierza pod Nowym Jorkiem.
Artystę nagrodzono za to, że – jak stwierdziła Rada Fundacji – „wiele uwagi poświęca pracy społecznej, rozwijaniu kina serbskiego, kultury ludowej i tradycji duchowych”. Twórczość Kusturicy „opiera się nie na komercyjnej, chwilowej korzyści, ale na dążeniu do prawdy, na rozważaniach o podstawowych zagadnieniach bytu ludzkiego” – podkreślił, wręczając nagrodę, patriarcha Cyryl.
Z kolei seminarium nagrodzono za to, że przygotowuje swych absolwentów do posługi w charakterze biskupów, księży, diakonów, działaczy religijnych i społecznych, teologów i wychowawców. Według przedstawicieli Fundacji, placówka ta „nadal pomyślnie się rozwija, wypełnia misję służenia Chrystusowi, odgrywając ważną rolę w umacnianiu jedności prawosławnej w Ameryce i wcielaniu w życie wartości prawosławnych”.
Nagroda „Za wybitną działalność na rzecz umacniania jedności narodów prawosławnych” należy do najbardziej prestiżowych w świecie prawosławnym. Od 10 lat jest przyznawana co roku głowom państw i innym czołowym politykom, parlamentarzystom, zwierzchnikom Kościołów i działaczom społecznym, a także placówkom naukowym i dydaktycznym z krajów o tradycji prawosławnej i wschodniochrześcijańskiej. Jej laureatami byli w przeszłości prezydenci Białorusi, Bułgarii, Rosji, Grecji, Cypru, Armenii a nawet luterańskiej Estonii, mer Moskwy i gubernator Sankt-Petersburga, dyplomaci, zwierzchnicy Kościołów prawosławnych z Bułgarii, Serbii, Rumunii, Cypru, Grecji, Gruzji i inni. Za rok 2006 nagrodę w kategorii głów Kościołów otrzymał metropolita warszawski i całej Polski Sawa.
Nagrody, których wartość wynosi od 20 do 50 tys. dolarów, wręczane są co roku w styczniu w bardzo uroczystej oprawie w Sali Soborów Kościelnych moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela.
Międzynarodowa Fundacja Jedności Narodów Prawosławnych powstała w 1995 i stawia sobie za zadanie działalność misyjną i oświatową, propagowanie udziału społeczności prawosławnej w szerzeniu i pogłębianiu więzi prawosławnych narodów słowiańskich z narodami należącymi do tradycji wschodniochrześcijańskiej w dziedzinie duchowej, kulturalnej, naukowej, gospodarczej, wychowawczej i innych. Przewodniczącym Fundacji jest filozof, prof. Walerij Aleksiejew.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.