Bp Sobiło odwiedził m.in. przyfrontowe, ukraińskie miasto Mariupol.
Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporowskiej na Ukrainie odwiedził wolontariuszy pracujących na linii frontu, w tzw. strefie antyterrorystycznej operacji w na pograniczu ukraińsko-rosyjskim. Bp Jan Sobiło spotkał się tam z pracownikami organizacji humanitarnych, wspieranych przez fundusz Papież dla Ukrainy oraz Caritas-Polska.
Wśród wolontariuszy pracujących bezpośrednio w strefie działań zbrojnych są dwaj duchowni: rzymskokatolicki ks. Aleksander Kocur oraz ewangelicko-reformowany pastor Aleksander Pawluk. Obaj duchowni wraz z grupą świeckich wolontariuszy wspierają miejscową ludność duchowo, ale także organizują pomoc charytatywną. Szczególną uwagę poświęcają dzieciom, dla których zorganizowali tymczasową świetlicę i dzięki pomocy funduszu „Papież dla Ukrainy” organizują zajęcia terapeutyczne. Tak o swojej pracy w strefie działań wojennych opowiada ks. Aleksander Kocur:
„Najważniejsze jest to, że tutaj mieszkam. Zostajemy z tymi ludźmi, modlimy się z nimi, dajemy im Chrystusa obecnego Słowie, w Eucharystii, w spowiedzi oraz w pozostałych sakramentach. Człowiek z natury potrzebuje miłości i nadziei. Szczególnie potrzebują tego dzieci i ci poranieni ludzie, którzy podczas tej wojny zostali pozbawieni środków do życia i utracili najbliższych”.
Bp Sobiło odwiedził także przyfrontowe miasto Mariupol, gdzie spotkał się z ojcami paulinami i pracownikami ośrodka Caritas. W ośrodku, który działa przy miejscowej parafii udzielana jest pomoc medyczna uchodźcom ze strefy wojennej, którzy swoje tymczasowe schronienie znaleźli w Mariupolu.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.