Reklama

O. Kolbe przekraczał granice. Także śmierci

Mocne przesłanie, nieznane fakty z życia św. Maksymiliana i dobra muzyka. Film "Dwie korony" obejrzała stołeczna publiczność. Przedpremierowy pokaz miał miejsce w Kinie Praha.

Reklama

Projekcja filmu o życiu św. Maksymiliana odbyła się w ramach cyklu "Kino z krzyżykiem”, który miał miejsce 2 października w Kinie Praha.

Prowadzący spotkanie, Paweł Kęska, dziennikarz i teolog, poprosił publiczność, by obejrzała film "pod kątem nowych faktów z życia św. Maksymiliana i ich wpływu na duchowość i postrzeganie rzeczywistości”. Bo to właśnie mało znane powszechnie fakty z życia świętego zakonnika były powodem, dla którego powstał fabularyzowany dokument.

Można śmiało powiedzieć, że jest to powieść z mocnym przesłaniem: o człowieku, który nieustanie przekraczał granice. Przestrzeni - projektując pojazd do przemieszczania się między planetami, ewangelizacji - wydając Rycerza Niepokalanej w ponad milionowym nakładzie, aż po granice śmierci - oddając życie za drugiego człowieka. Mocną stroną jest także muzyka, której skomponowania podjął się Robert Janson.

- "Dwie korony“ to film o człowieku, który miał ambicje zmieniać świat. Częściowo mu się to udało, ale nie wszyscy znamy historię jego niezwykłego życia. Dzięki temu filmowi widzowie będą mogli poznać nie tylko jego niesamowite dzieła, ale także niezwykłą duchowość i charyzmę - mówi Michał Kondrat, reżyser.

Film pokazuje życie św. Maksymiliana eksponując mniej znane wątki jak działalność misyjna, fenomen jego umysłu, związki św. Maksymiliana z Niepokalaną - jego bezgraniczne zaufanie, miłość, całkowite oddanie i służbę dla Niej. Odkrywa także źródło tej zażyłości, która miała miejsce w dzieciństwie. Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech.

- Ciekawy i bardzo ważny był dla mnie wątek japoński. Wiedziałem, że św. Maksymilian był w Japonii, ale nie wiedziałem, że prowadził tam działalność wydawniczą nie znając języka, bez pieniędzy i znajomości. Jednym słowem zaczynał zupełnie bez niczego. Bardzo ciekawe są także szczegóły dotyczące powstania Rycerza Niepokalanej i jego misji. Dziś nieduża gazetka, którą można znaleźć na stolikach parafialnych, a za czasów św. Maksymiliana pismo, które zmieniało świat - zauważa Paweł Kęska. I dodaje: Zaskoczeniem był również fakt, że cała rodzina św. Maksymiliana poświęciła się życiu konsekrowanemu. Dzięki temu o. Kolbe miał duże wsparcie, w tym kontekście inaczej rozumiem jego dojrzałość, którą miał od samego początku.

Ostatnie chwile z życia św. Maksymiliana i jego męczeńska śmierć w Auschwitz to najbardziej znany wątek jego życiorysu. Film szerzej pokazuje kontekst tego wyboru - oddania życia za jednego ze współwięźniów. . Pomagają w tym głosy: niemieckiego księdza i przewodnika po Auschwitz czy Kazimierza Piechowskiego, który spotkał o. Maksymiliana w czasie pobytu w obozie, a słowa, które od niego wówczas usłyszał przemieniły go i ukierunkowały duchowo na całe życie.

- To co zobaczyłem na ekranie, mną wstrząsnęło. Potrzebowałem zobaczyć film, żeby pewne rzeczy zrozumieć. Miedzy innymi fakt wolnego wyboru śmierci, jako odebrania sobie nadziei w imię czegoś znacznie ważniejszego, czyli godności drugiego człowieka. Można cały świat zbawić, ale godność jednego człowieka jest większa. Do tego trzeba dojrzeć. Ten film pokazał historię dojrzewania. Dzięki niej można zbliżyć się do tej tajemnicy - zauważa P. Kęska.

Sceny fabularne przeplatane są wątkami dokumentalnymi. W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia o. Maksymiliana m.in. o. Ryszard Koczwara, franciszkanin, o. Piotr Bielenin, gwardian zakonu Franciszkanów w Krakowie, o. Zdzisław Kijas, franciszkanin, teolog, Adam Ustynowicz, ekspert Europejskiej Akadami Kosmicznej, Tomei Ozaki, franciszkanin, Tomasz Terlikowski, publicysta, autor książki „Maksymilian M. Kolbe, Biografia świętego męczennika”.

W film zaangażowało się wielu znakomitych aktorów min. Adam Woronowicz - odtwórca roli św. Maksymilian, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Paweł Deląg, Artur Barciś, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski, Marcin Kwaśny, Tadeusz Chudecki, Mateusz Pawłowski, Arkadiusz Janiczek.

Po projekcji miała miejsce dyskusja. Publiczność zwróciła uwagę, że historia św. Maksymiliana niesie przesłanie na współczesne czasy: "wiara pomaga robić rzeczy niemożliwe”. Jest także przykładem tego, jak zło zwyciężać dobrem i szukać Woli Bożej, które poznanie i wypełnienie jest prostą drogą do świętości.

Polska premiera filmu "Dwie korony” odbędzie się 9 października. Film wejdzie do kin 13 października. Fabularyzowany dokument trwa 92 minuty, muzykę do filmu skomponował Robert Janson.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama