Uroczyste nieszpory w Bazylice św. Pawła za Murami zakończyły zgodnie z tradycją rzymskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Ekumenicznemu nabożeństwu z udziałem przedstawicieli różnych wspólnot kościelnych Wiecznego Miasta przewodniczył Ojciec Święty. W czasie homilii nawiązał on do postaci Apostoła Narodów, który z prześladowcy Kościoła stał się ofiarą prześladowań ze względu na Ewangelię, aż po męczeństwo.
Koleje losu św. Pawła są wynikiem spotkania ze zmartwychwstałym Chrystusem i podobne doświadczenie było udziałem wielu wiernych w ciągu wieków. To świadectwo napotyka jednak przeszkody, nie tylko w postaci niewiary, ale także podziałów wśród chrześcijan. Zdali sobie z tego sprawę przed stu laty uczestnicy Konferencji Edynburskiej, którą uznaje się za początek ruchu ekumenicznego.
„Z perspektywy wieku, jaki minął od wydarzenia w Edynburgu, intuicja tych odważnych prekursorów jest wciąż aktualna – stwierdził Papież. – W świecie naznaczonym obojętnością religijną, czy wręcz rosnącą niechęcią do chrześcijańskiej wiary, konieczna jest nowa, intensywna działalność ewangelizacyjna, nie tylko wśród ludów, które nigdy nie poznały Ewangelii, ale również tam, gdzie chrześcijaństwo się rozpowszechniło i stanowi część dziejów. (...) W drodze ku pełnej jedności jesteśmy wezwani do dania wspólnego świadectwa wobec wciąż bardziej złożonych wyzwań naszych czasów: sekularyzacji i obojętności, relatywizmu i hedonizmu, delikatnych kwestii etycznych dotyczących początku i końca życia, ograniczeń nauki i technologii, czy dialogu z innymi tradycjami religijnymi. Kolejne pola wspólnego świadectwa to: ochrona stworzenia, wspieranie dobra wspólnego i pokoju, obrona centralności osoby ludzkiej, walka ze współczesnymi rodzajami nędzy, jak głód, niedostatek, analfabetyzm i nierówna dystrybucja dóbr”.
Benedykt XVI zaznaczył, że do działania na rzecz jedności wezwani są wszyscy chrześcijanie. Nie mogą oni przy tym zapominać, że jest to przede wszystkim dzieło Boże.
W czasie papieskiej wizyty w Bazylice św. Pawła za Murami zaprezentowano monumentalne dzieło Codex Pauli upamiętniające zakończony Rok Apostoła Narodów, a wydanego staraniem benedyktynów. Bogato zdobiona księga, wzorowana na średniowiecznych inkunabułach, zawiera m.in. ekumeniczne świadectwa znanych osobistości, jak prawosławni patriarchowie Bartłomiej i Cyryl, czy duchowy zwierzchnik anglikanów abp Rowan Williams.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.