Izba Lordów po stronie Kościołów

Proponowana przez brytyjski rząd ustawa o równości nie będzie miała zastosowania do polityki kadrowej Kościołów chrześcijańskich i innych organizacji religijnych - postanowiła w poniedziałek wieczorem Izba Lordów stosunkiem głosów 216 do 178.

Nadal będą one mogły wzbraniać homoseksualistom i transseksualistom dostępu do prac nauczycielskich, administracyjnych i innych w kuriach oraz prowadzonych przez nie szkołach, organizacjach charytatywnych i centrach wolontariatu.

Gdyby Izba Lordów przyjęła ustawę w wersji zgłoszonej przez rząd, to homoseksualiści mieliby dostęp do wszystkich prac i funkcji z wyjątkiem przewodniczenia modłom, udzielania sakramentów oraz nauczania doktryny wiary. "Jeśli wolność religii cokolwiek znaczy, to przede wszystkim to, że Kościoły i inne organizacje religijne mogą same decydować w sprawach etyki w zgodzie z własnymi naukami" - powiedział w czasie debaty anglikański arcybiskup Yorku John Sentamu.

Dalszy los ustawy i jej ostateczny kształt nie jest znany. Izba Lordów, wyższa izba brytyjskiego parlamentu, trzykrotnie głosowała przeciw jej postanowieniom. Rząd nie wypowiedział się, co w tej sytuacji zrobi.

Mając absolutną większość w Izbie Gmin, Partia Pracy może teoretycznie pójść na konfrontację z Izbą Lordów, ale oznaczałoby to, że podczas kampanii wyborczej laburzyści mogliby znaleźć się w konflikcie z państwowym Kościołem anglikańskim, katolikami i innymi wyznaniami. Wybory parlamentarne spodziewane są 6 maja.

"Ustawa o Równości" (Equality Bill) w trosce o różnorodność w miejscu pracy nakazuje pracodawcom traktowanie gejów, transseksualistów, kobiet z etnicznych mniejszości, osób starszych itd. nie tylko na równi z innymi kandydatami ubiegającymi się o pracę, ale nawet zadbanie o to, by polityka zatrudnienia była w tym względzie proaktywna.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »