- Modliliśmy się w jego intencji z całym Kościołem sandomierskim, pamiętając jednocześnie o tym, co było mu potrzebne w wymiarze doczesnym. Biskupie Wacławie, dzisiaj towarzyszymy ci w drodze do bram Nieba – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz .
Główne uroczystości pogrzebowe bp. Wacława Świerzawskiego rozpoczęły się 16 października w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła.
O 8.00 wspólnota seminaryjna wraz z przybyłymi osobami zakonnymi modliła się jutrznią żałobną przy trumnie z ciałem zmarłego.
Przez całe przedpołudnie mieszkańcy Sandomierza oraz wierni, którzy przybywali na pogrzeb, mieli czas na osobistą modlitwę i pożegnanie z zmarłym emerytowanym pasterzem diecezji sandomierskiej.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Trumnę nieśli kapłani wyświęceni przez bp. Wacława O 11.00 rozpoczęła się liturgia pogrzebowa, po czym wyruszył kondukt żałobny poprzez ulice Starego Miasta ku sandomierskiej katedrze. Co kilkadziesiąt metrów zmieniały się szóstki kapłanów, którzy nieśli na ramionach trumnę z ciałem zmarłego bp. Wacława.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Msza pogrzebowa w sandomierskiej katedrze Mszy św. pogrzebowej w bazylice katedralnej przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. We wspólnej modlitwie uczestniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, 23 biskupów oraz tłumy wiernych przybyłych z całej diecezji wraz z duszpasterzami. Pośród przybyłych gości obecna była delegacja rządowa na czele z sekretarzem stanu Pawłem Szrotem, zastępcą szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, przedstawiciele świata akademickiego, służb mundurowych, administracji samorządowej oraz różnych instytucji.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Tłumy wiernych żegnały bp. Wacława Pośród przybyłych gości obecna była delegacja rządowa, przedstawiciele parlamentarzystów, władz wojewódzkich oraz przedstawiciele władz samorządowych różnego stopnia.
Obecne były także delegacje różnych instytucji i organizacji społecznych oraz kościelnych.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Słowo bp. Krzysztofa Nitkiewicza - W ostatnich latach byliśmy świadkami powolnego, lecz nieodwracalnego odchodzenia księdza biskupa Wacława. Wypełniała się jego zapowiedź z dnia święceń i ingresu: „Moim programem, programem biskupa sandomierskiego, jest Jezus Chrystus. Ukrzyżowany i zmartwychwstały”. Patrząc na oblicze naznaczone chorobą, na ciało coraz bardziej zdane na innych, wsłuchując się w wypowiadane słowa, które niegdyś układały się w pasjonujące wykłady, artykuły, książki i homilie, a teraz wybrzmiewały coraz krócej i ciszej, obserwując to wszystko, nie utraciłem nawet przez chwilę świadomości, że jestem nieudolnym kontynuatorem dzieła bp. Wacława. Modliliśmy się w jego intencji z całym Kościołem sandomierskim, pamiętając jednocześnie o tym, co było mu potrzebne w wymiarze doczesnym. Biskupie Wacławie, dzisiaj towarzyszymy ci w drodze do bram nieba – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz na początku liturgii.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Arcybiskup nominat Grzegorz Ryś W homilii arcybiskup nominat Grzegorz Ryś, odwołując się do postaci Jonasza, wskazał, że jak osoba proroka była znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak osoba i życie bp. Wacława były dla tych, których spotykał, znakiem życia według orędzia paschalnego, w które wpisane jest przechodzenie ze śmierci do życia. Podkreślał, że bp Wacław, szukając zakorzenienia w Chrystusie, musiał dla wielu rzeczy obumrzeć, ale w ten sposób wydał dobry owoc swojego życia i posługiwania.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce Słowa duchowej łączności z uczestnikami uroczystości pogrzebowej i wyrazy uznania dla szlachetnej pasterskiej postawy bp. Wacława przekazał w specjalnym przesłaniu papież Franciszek, które przekazał abp Salvatore Pennacchio.
„Ojciec Święty dziękuje Bogu za szlachetną postawę biskupią Zmarłego. Wyraża uznanie za troskę o powołania kapłańskie i zakonne, o kształcenie młodzieży, piękno liturgii, zachowanie i zabezpieczanie dziedzictwa duchowego i materialnego Sandomierza” - czytamy w przesłaniu papieża Franciszka.
- Moja obecność dzisiaj pośród was jest także obecnością papieża Franciszka, który łączy się w bólu po odejściu bp. Wacława. Wyrażam moje kondolencje do całej wspólnoty diecezjalnej, dla arcybiskupa metropolity Stanisława i biskupa ordynariusza Krzysztofa, dla wszystkich kapłanów, sióstr zakonnych, wiernych świeckich oraz rodziny i bliskich bp. Wacława. Modlę się, aby bp Wacław był przyjęty w niebie z koroną i wieńcem chwały za jego trud i posługiwanie pasterskie. Niech jego życie, jako pasterza, będzie dla nas dobrym przykładem - mówił nuncjusz apostolski.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Słowa pożegnania od Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego Przesłanie premier Beaty Szydło odczytał sekretarz stanu Paweł Szrot. W imieniu przedstawicieli władz przemawiała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
Bardzo osobiste słowa pożegnania wyraziła siostra Marzena Władowska, przełożona generalna sióstr jadwiżanek założonych przez bp. Wacława.
W imieniu kapłanów diecezjalnych słowa pożegnania wygłosił ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny. - Jako kapłani diecezji sandomierskiej dziękujemy za pasterzowanie i przewodzenie nam w jakże wymagającym czasie nadawania kształtu duchowego i duszpasterskiego diecezji w nowych granicach administracyjnych. Dziękujemy za nieustanne przypominanie nam, czym jest kapłaństwo, gdzie jest jego istota. Dziękujemy za świadectwo umiłowania liturgii i modlitwy indywidualnej, za wspólne kontemplowanie Chrystusa Obecnego. Dziękujemy za błogosławienie nam znakiem krzyża kreślonym na naszych sercach - mówił ks. J. Dąbek.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pogrzeb bp. Wacława Świerzawskiego - Przychodziliśmy do niego po słowo mądre, treściwe i zgodne z prawdą. Przychodziliśmy uczyć się prawdziwej wiary. Uwrażliwiał nas, jako ludzi świeckich, że mamy być apostołami w naszych domach, rodzinach, pracy i w parafii. Braliśmy to sobie do serca, staraliśmy się żyć tak, jak nauczał, realizować się w różnych wspólnotach i stowarzyszeniach - mówił w imieniu wiernych świeckich Andrzej Darowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pochówek w kryptach katedralnych Po zakończeniu Mszy św. pogrzebowej trumnę z ciałem bp. Wacława Świerzawskiego złożono w kryptach katedralnych, miejscu pochówku biskupów sandomierskich.
ks. Tomasz Lis /Foto Gość Pożegnanie przez siostry jadwiżanki
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.