„Ożywiać wiarę i rozpalać miłość – Apostołowie Chrystusa w świecie, który się zmienia”, to temat XXI Zebrania Prowincjalnego pallotynów warszawskiej Prowincji Chrystusa Króla odbywającego się w dniach 25-30 stycznia w Wadowicach. Głównym zadaniem 47 delegatów Zebrania jest podjęcie refleksji nad stanem realizacji apostolskiego charyzmatu św. Wincentego Pallottiego oraz zastanowienie się nad nowymi wyzwaniami dla jego dalszego rozwoju i upowszechnienia.
Uczestnicy zebrania zostali wybrani spośród pallotyńskich wspólnot w Polsce i zagranicy: Europy – Francji Austrii, Niemiec, Słowacji, Czech i Ukrainy; Afryki – Rwandy, Konga Dem., Wybrzeża Kości Słoniowej, Ameryki Południowej – Kolumbii, Wenezueli i Barbadosu. W pierwszej inauguracyjnej sesji Zebrania Prowincji Chrystusa Króla uczestniczyli również przełożeni innych jednostek administracyjnych Rodziny Pallotyńskiej w Polsce oraz poza granicami.
W powitalnym wystąpieniu, ks. Józef Lasak, przełożony Prowincji Chrystusa Króla, podkreślali wyjątkowe znaczenie Kopca oraz potrzebę wdzięczności, gdyż „w Wadowicach na Kopcu, wszyscy czujemy się u siebie". "Jest to Dom Macierzysty całej Rodziny Pallotyńskiej. Przybywamy jakby do źródła, do początków, uświęconych trudem, wyrzeczeniami, gorliwą pracą, a przede wszystkim wiarą i przekonaniem, że zasianie ziarna pallotyńskiego charyzmatu w Polsce, dokonało się z woli Bożej… Z wiary i przekonania w Boże błogosławieństwo rodziła się śmiała wizja apostolskich poczynań, które dziś rozrosły się w potężne drzewo, co sami możemy stwierdzić patrząc na te zakątki świata skąd przybyli nasi delegaci” - mówił ks. Lasak.
Z drugiej jednak strony, przybywając na Kopiec stajemy przed wyzwaniami, z którymi – zdaniem ks. prowincjała – trzeba się zmierzyć. „Wielość dzieł prowadzonych przez pallotyńską Prowincję Chrystusa Króla, nie może nas zwolnić od krytycznego spojrzenia na przeszłość i określenia sposobu, w jaki pallotyni powinni wiernie realizować charyzmat Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego” - powiedział.
S. Blanka Sławińska SAC, podkreśliła szczególne znaczenie domu Collegium Marianum dla historii zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (pallotynek), które dzięki staraniom ks. Alojzego Majewskiego SAC (spoczywającego na kopieckim cmentarzu) mogły rozwinąć swoją pracę w Polsce. Przełożona Sióstr Pallotynek wyraziła pragnienie zachowania tej jedności, jaka wynika z samego pallotyńskiego charyzmatu apostolstwa.
Ks. Kazimierz Czulak, przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego, zwrócił natomiast uwagę na teologiczne znaczenie słowa: „posłanie” i życzył, aby zebranie było „błogosławionym posłaniem”.
Przełożony Regii Bożego Miłosierdzia z Francji, ks. Leszek Woroniecki SAC, w swym wystąpieniu odwołał się do zauważalnego w świecie współczesnym tzw. „procesu banalizacji” i zaapelował, aby nie banalizować zebrania prowincjalnego, lecz by w duchu wiary i pokory podchodzić do jego obrad.
XXI Zebranie Prowincjalne jest przygotowaniem do XX Zebrania Generalnego Pallotynów, które obędzie się jesienią obecnego roku w Rzymie. Ks. wicegenerał Zenon Hanas zwrócił uwagę, że najbliższe Zebranie Generalne będzie ukierunkowane nie tyle na rozwiązywanie wewnętrznych problemów Stowarzyszenia, co na analizę jego działalności na zewnątrz.
Pierwszy dzień Zebrania zakończył się na ustaleniu składów komisji, które podejmą pracę nad tematami szczegółowymi.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.