Abp Skworc stanowczo: Od 1,5 roku czekamy...

- Od 1,5 roku czekamy, aby zajęto się sprawą ograniczenia handlu w niedzielę. To jest nasze prawo i nie wolno nam tego prawa przehandlować – powiedział metropolita katowicki podczas Nocy Pokuty kończącej obchody Roku Fatimskiego w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej.

Hierarcha zwrócił uwagę na fakt, że „dzisiaj podkreśla się przede wszystkim prawa człowieka”. – Jest tak, że trzeba się upominać o prawa Boga – mówił. Wskazał, że przykładów nie trzeba szukać daleko, gdyż mają miejsce także w naszej Ojczyźnie.

- Od 1,5 roku czekamy, aby zajęto się sprawą ograniczenia handlu w niedzielę. To jest nasze prawo i nie wolno nam tego prawa przehandlować – apelował. Hierarcha wskazał, że laicyzacja postępuje także u nas m.in. przez to, że następuje zdegradowanie niedzieli. – Pojawia się konsumpcjonizm. Rzecz staje się bogiem. Posiąść ją jak najszybciej, jak najtaniej, a przecież pierwszym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga – powiedział metropolita górnośląski.

Abp Skworc przypomniał także wiernym o sile modlitwy różańcowej. – Matka Boża Fatimska zapewnia nas, że modlitwa może zmieniać świat. Modlitwa różańcowa to siła słabych, tych, którym wydaje się, że nie mają wpływu. Ale mają, bo ta modlitwa to niezwykła siła, która potrafi zmieniać świat, która nas zmienia – mówił.

Nawiązując do fatimskiego orędzia abp Skworc zwrócił uwagę, że jednym z jego elementów jest pokuta. – Pokutować dzisiaj to spełniać swoje obowiązki wobec Boga i człowieka. Nie trzeba szukać jakiś nadzwyczajnych umartwień, tylko codziennie wypełniać swoje obowiązki – powiedział. Zauważył także, że obowiązki każdego człowieka mocno wskazuje odczytane podczas liturgii słowo Boże. – Czasem poucza się Kościół, że napomina wiernych, że porusza sprawy społeczne, a kiedy otworzymy karty Starego Testamentu jasno zobaczymy, że Bóg bardzo konkretnie wchodzi w sprawy życia człowieka. Bóg dzisiaj mówi: nie będziesz gnębił, nie będziesz uciskał - zauważył metropolita górnośląski.

Pielgrzymi podczas Nocy Pokuty uczestniczą w nabożeństwie różańcowym, procesji Eucharystycznej, Mszy św. oraz procesji z figurą Matki Bożej. Cały czas istnieje też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W programie nabożeństwa jest też przewidziany czas na prywatna modlitwę.

Noce Pokuty są organizowane prze cały rok 29 dnia każdego miesiąca. Wówczas sanktuarium w Turzy Śląskiej wypełnia ponad tysiąc wiernych, którzy przyjeżdżają nie tylko z terenu archidiecezji katowickiej, ale także diecezji ościennych, jak również z Zaolzia oraz Czech.

«« | « | 1 | » | »»
 • gość3
  31.10.2017 10:28
  Półtora roku czekamy też na wytyczne polskiego episkopatu w sprawie AL. I o to biskup się nie martwi?
 • Gorczyca
  31.10.2017 15:02
  Nie przepadam, za używaniem takich argumentów (religijnych) podczas spraw ekonomicznych (wolne niedziele) ustaw aPis jest w porządku, chroni małe sklepy i daje ustawowe wolne pracownikom, myślę że nie ma co w niej grzebać
 • Polaris
  31.10.2017 15:26
  Dajcie już spokój z tymi naciskami na Pis, ustawa jest, trzyma się kupy i d…i jest do zaakceptowania
 • olo
  31.10.2017 15:48
  Dla mnie jako właściciela małego sklepu ustawa jets do przeżycia, wydaje się rzeczywiście dawać jakieś minimum ochrony małym sklepom przed zabójczą konkurencjka supermarketów
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »