Reklama

Biskup z Aleppo: Polski rząd jako jedyny wspiera nas bezinteresownie

- Polski rząd jest jedyny na świecie, który - nie będąc organizacją religijną - pomaga nam, chrześcijanom, pozostać w Syrii. Bez interesów, bez czegoś w zamian. Za to bardzo dziękuję - mówił we Wrocławiu syryjski biskup Georges Abou Khazen.

Reklama

Uroczysta Msza św. w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego zakończyła dolnośląską akcję "Dar dla Aleppo". We wspólnej modlitwie z metropolitą wrocławskim uczestniczyli: kard. Henryk Gulbinowicz, bp Włodzimierz Juszczak (biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego), bp Waldemar Pytel (z diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego), bp Ryszard Bogusz (ewangelicki biskup senior), o. mitrat Eugeniusz Cebulski z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Na Mszy św. modlili się także: minister Beata Kempa, szefowa Kancelarii Premiera RP, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso, dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, przedstawiciele wielu instytucji dolnośląskich oraz ambasadorzy akcji "Dar dla Aleppo".

Homilię wygłosił bp Khazen z Aleppo. Na samym początku złożył podziękowania dla polskiego rządu na ręce obecnej minister Kempy.

- Jest to jedyny rząd na świecie, niebędący organizacją religijną, który pomaga nam, chrześcijanom, pozostać w Syrii. Bez interesów, bez czegoś w zamian. Za to bardzo serdecznie dziękuję - stwierdził bp Khazen.

Podziękował także polskiej Caritas i Stowarzyszeniu Papieskiemu "Pomoc Kościołowi w Potrzebie".

- Aleppo było stolicą kulturalną i ekonomiczną Syrii. Miastem, w którym mieszkało 4,5 mln ludzi. Ale przez ostatnie 7 lat wojny bardzo umęczono tę aglomerację. W pewnym momencie nazwano ją najbardziej niebezpieczną na świecie. Jest wśród nas obecna jedna rodzina uchodźców z Aleppo, która może zaświadczyć o tym, co mówię - mówił syryjski biskup.

Opowiadał, że w pierwszym roku wojny w Aleppo panował pokój, ale później miasto przejęła grupa radykalistów muzułmańskich z ISIS czy Al-Kaidy. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiono, było rozkradzenie fabryk i urządzeń, które się w nich znajdowały.

- Drastycznie wzrosło bezrobocie. Ukradziono także zboże, dlatego miasto pozostawało bardzo długo bez chleba. Odcięto prąd na 4 lata. Nie mieliśmy również wody przez bardzo długi czas, ale dzięki Bogu zostały zachowane studnie w naszych religijnych konwentach i meczetach. Dlatego mogliśmy czerpać wodę ze studni dla wszystkich mieszkańców - opisywał bp Khazen.

Jego zdaniem, rzeczą najbardziej dramatyczną okazały się codzienne bombardowania, które nie oszczędziły nikogo - ani dzielnic zamieszkałych przez ludzi, ani budynków administracji publicznej, ani świątyń.

- Dwa kościoły zostały całkowicie zniszczone, w czterech mamy naruszoną konstrukcję bez dachu. Pozostałe także uległy zniszczeniom. Najbardziej smutne jednak było zniszczenie domów ludzkich. Zdarzało się bardzo często, że rodziny w trakcie bombardowania przebywały w środku w domu. Obserwowały, jak spadały pociski - mówił syryjski hierarcha.

W Aleppo śmierć siała spustoszenie. Wiele osób widziało, jak zabijano ich bliskich. Dzieci były świadkami zabójstw ich rodzin i odwrotnie. Ludzie ginęli na oczach innych na ulicy poprzez eksplozję bomb. Tak samo w szkołach.

- Mamy wiele przypadków, kiedy dzieci widziały swoich kolegów, którzy zostali zabici lub ciężko ranni. Dzięki Bogu podczas ostatniego Bożego Narodzenia miasto zostało wyzwolone. Regularne wojsko syryjskie weszło do Aleppo i wtedy wszyscy zaczęli na powrót oddychać - wspominał bp Khazen.

Jak podkreślił, jedno wydarzenie stało się dla nich wyraźnym znakiem - Urząd Miasta na głównym placu postawił choinkę. I w tym miejscu zbierali się ludzie, nie tylko chrześcijanie, ale także dla muzułmanie. Kilka dni wcześniej walczyli ze sobą, a nagle stali się współmieszkańcami, przyjaciółmi.

- Odczytaliśmy tę sytuację jako piękny znak przebaczenia i pokoju. To naprawdę możliwe. W lipcu tego roku wróciły prąd i woda, co znacznie ułatwiło nam życie. Oczywiście, najpilniejsze potrzeby nadal nas trapią. Panują wielkie bezrobocie, inflacja, dodatkowo nałożono sankcje na Syrię - wyjaśniał syryjski biskup.

Zwrócił uwagę na ogromny problem, jakim są tzw. dzieci niczyje, których rodzice uczestniczyli w wojnie. Według jednego z syryjskich ministrów, to liczba od 4 do 6 mln bezdomnych dzieci. - Pozostawione bez opieki, same sobie. Nie zostały zaakceptowane przez społeczność. Żyją w gruzach, na publicznych placach, w miejscach dla uchodźców. A ważne jest, aby zaczęły uczęszczać do szkół i tym samym, by je ochronić od wykorzystania przez radykalne grupy - apelował bp Khazen.

Zaznaczył na koniec homilii, że pieniądze zebrane w akcji "Dar dla Aleppo", czyli 1,1 mln zł, bardzo pomogły Syryjczykom.

- Chcę zaświadczyć, gdzie idą pieniądze, które zbieraliście. To pomoc dla Szpitala św. Ludwika w Aleppo, jednego z pierwszych szpitali w tym mieście, prowadzonego przez siostry jezuitki. Budynek bardzo ucierpiał z powodu wojny, kilka razy został zbombardowany, a urządzenia medyczne zostały zniszczone. Przez sankcje nie mogliśmy ich odnowić. Chcemy pomagać rannym po wojnie. Dzięki waszej pomocy możliwe było kupienie odpowiednich urządzeń szpitalnych - mówił syryjski hierarcha.

Dodał, że szpital jest otwarty dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy, bez względu na wyznanie czy religię.

- Drugi projekt, który wspieracie, to "Mleko dla Aleppo". Widząc cierpienie ludzi, którzy nie mogli kupić potrzebnego mleka dla dzieci, dzięki waszemu wsparciu pomogliśmy im - oświadczył bp Khazen.

Oprócz tego opowiadał o innych projektach, m.in. o zakupie żywności, pomocy chorym w zakupie leków, starszym i młodym małżeństwom.

- Młodzi są naszą nadzieją na przyszłość, a to oni głównie wyjechali z miasta. Mamy nadzieję, że wrócą. Jak widzicie, wiele jeszcze potrzebujemy, więc tym bardziej dziękujemy wam za pomoc. I nie chodzi tylko o ekonomiczne datki. Wiedząc, że bracia w Polsce o nas myślą i nas wspomagają, czujemy się silniejsi. Jesteśmy jedną wielką rodziną. Nie czujemy się zapomniani - tłumaczył gość z Syrii.

Podkreślił, że cieszy się, iż akcja "Dar dla Aleppo" miała na Dolnym Śląsku wymiar ekumeniczny.

- Proszę was o ciągłą modlitwę w naszej intencji, żebyśmy byli świadkami jedynego Zbawiciela świata. Nasza obecność tam to nie jest jeden numer więcej czy mniej w ewidencji. My traktujemy naszą obecność jako powołanie, jako misję. Chrześcijanie przekazują pokój na syryjskiej ziemi. A przede wszystkim chodzi nam o to, aby uczyć się przebaczać i uczyć innych przebaczenia. Bez przebaczenia nie ma pokoju - zakończył homilię bp Khazen.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama