Oryginalne zabytki pochodzące z wykopalisk zachodniego Mazowsza, m.in.: broń, narzędzia kowalskie i przedmioty codziennego użytku oraz liczne zdjęcia można od wtorku oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na wystawie "Źródło Żywiołów".
Wystawa przyjechała do Łodzi z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Ekspozycja przedstawia Mazowieckie Centrum Metalurgiczne - potężny ośrodek hutniczy, który funkcjonował między II wiekiem p.n.e. a III wiekiem n.e. Jest to ośrodek analogiczny do centrum znanego z Gór Świętokrzyskich. Obydwa ośrodki funkcjonowały mniej więcej w tym samym czasie i produkowały żelazo w masowych ilościach.
"W przypadku obydwu ośrodków czytelne są związki między ich działalnością a wielkimi wydarzeniami politycznymi, jakie rozgrywały się na terenie Europy środkowej, gdzie znajdowała się strefa konfrontacji dwóch światów - Cesarstwa Rzymskiego i Europy barbarzyńskiej" - powiedziała PAP dyrektor muzeum w Pruszkowie Dorota Słowińska.
Jej zdaniem, badanie "metalurgii barbarzyńskiej" dostarcza wiedzy stanowiącej klucz do zrozumienia przełomowych wieków historii europejskiej.
"Barbarzyńskie hutnictwo zmieniło losy Europy. Było źródłem żywiołu, który pod koniec IV w. i na początku V w. rozlewa się w postaci wędrówek ludów po całej Europie, burząc założenia świata starożytnego i tworząc podwaliny pod obraz dzisiejszej Europy" - wyjaśniła Słowińska.
Dodała, że wystawa opowiada też o historii starożytnej, której "praktycznie nie znamy", bo z tego okresu szczegółowo omawiamy dzieje Grecji i Rzymu, a na tereny Polski przenosimy się dopiero od czasów Piastowskich.
Wystawę "Źródło Żywiołów" będzie można oglądać w Łodzi do 18 kwietnia.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.