Po burzliwej debacie połączone sejmowe komisje spraw zagranicznych i ustawodawcza opowiedziały się w czwartek za przyjęciem rządowego projektu ustawy o służbie zagranicznej z poprawkami wprowadzonymi przez posłów. Teraz projekt trafi do drugiego czytania w Sejmie.
Przed głosowaniem nad całością projektu posłowie połączonych komisji wprowadzili do projektu - z inicjatywy Małgorzaty Gosiewskiej (PiS) - poprawkę, zgodnie z którą "stopnie dyplomatyczne nadane przed wejściem w życie ustawy wygasają w terminie 6 miesięcy od dnia jej wejścia w życie".
Przeciwko tej zmianie protestowali politycy opozycji, powołując się m.in. na negatywną opinię, jaką w sprawie poprawki wydało Biuro Analiz Sejmowych.
Wcześniej posłowie zatwierdzili również poprawki zaproponowane przez powołaną przed wakacjami podkomisję specjalną do prac nad projektem, w tym negatywnie ocenione przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego zmiany zakładające m.in. powołanie Rady Służby Zagranicznej. Odrzucono natomiast poprawki zgłoszone przez posłów opozycji.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.