Reklama

PiS złożyło projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego

W piątek klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, której celem jest zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, kontrolowania i funkcjonowania niektórych organów administracji państwowej - poinformowała w piątek rzecznik PiS Beata Mazurek.

Reklama

Projekt ustawy dot. zmian w Kodeksie wyborczym dot. wyborów samorządowych zakłada dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; pierwsza kadencja jest liczona od roku 2018 - poinformował na konferencji poseł PiS Łukasz Schreiber.

"Wsłuchując się w głos pana prezydenta, opozycji, samorządowców nie dzieje się to z zaliczeniem już odbytych kadencji, a pierwsza kadencja jest liczona od roku 2018" - powiedział Schreiber w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

Ponadto, jak mówił, organizacja wyborów przejdzie w ręce Państwowej Komisji Wyborczej. "Nie może być tak, że gmina, wójt, burmistrz, czy prezydent, który zazwyczaj jednocześnie ubiega się o kolejną kadencję, jednocześnie organizuje wybory" - powiedział poseł PiS.

Reforma Państwowej Komisji Wyborczej zakłada wybór 7 sędziów przez Sejm, przy czym największy klub parlamentarny wskazywałby 3 sędziów, 1 wskazałby Trybunał Konstytucyjny a 1 - Naczelny Sąd Administracyjny - powiedział poseł Schreiber. Jak dodał, zmiany weszłyby w życie po 2019 r.

"Reforma PKW jest przez nas postulowana. Ta kompromitacja, która miała miejsce w roku 2014, była chyba oczywista dla wszystkich, ale tak jak mówimy - zmiany są odłożone do po wyborach w roku 2019. Nie mają więc wpływu na wybory samorządowe ani parlamentarne" - powiedział Schreiber.

"Wskutek tych zmian, będzie wybranych nowych 9 przedstawicieli PKW, z czego 1 miejsce dla przedstawiciela TK, 1 dla NSA, 7 wybierze Sejm, przy czym największy klub nie może mieć więcej niż 3" - dodał poseł PiS.

Z kolei poseł Marcin Horała (PiS) dodał, że do PKW będą mogły zostać zgłoszony osoby spełniające wymagania do pełnienia obowiązku sędziego. Jak zaznaczył, będą oni wybierani przez parlament proporcjonalnie do liczebności klubów po uprzednim wskazywaniu przez kluby. Podkreślił, że największy klub nie będzie mógł wskazać więcej niż trzech.

Horała poinformował, że zgodnie z projektem, obecna kadencja PKW wygasłaby wraz z końcem kadencji Sejmu, a wyboru nowej PKW dokonaliby posłowie kolejnej kadencji.

Proponowane przez nas zmiany w prawie wyborczym umożliwiają zarządzenie wyborów samorządowych przed upływem kadencji; przyszłoroczne głosowanie mogłoby się odbyć w październiku, zamiast, jak wynika z obecnych przepisów, 11 listopada - powiedział poseł Schreiber.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama