Rozpoczynają się wydarzenia poprzedzające I Światowy Dzień Ubogich w archidiecezji krakowskiej. - Ubogi ma twarz Chrystusa - powiedział abp Marek Jędraszewski.
Ogłoszony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich będzie obchodzony w Kościele 19 listopada. W archidiecezji krakowskiej poprzedzą go rozmaite wydarzenia już od niedzieli 12 listopada. Wówczas w parafiach archidiecezji odbędą się spotkania na temat pomocy potrzebującym oraz zbiórka pieniędzy na ich rzecz.
- Czytany będzie wówczas również apel Konferencji Episkopatu Polski, zachęcający m.in. do poparcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Stop aborcji", mającej na celu zatrzymanie m.in. tzw. aborcji eugenicznej. Pamiętajmy, że dzieci nienarodzone można również zaliczyć do kategorii ubogich m.in. ze względu na swą bezbronność - powiedział metropolita krakowski w trakcie konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Krakowskich, poprzedzającej archidiecezjalny ŚDU.
Abp Jędraszewski wyjaśniał znaczenie tego dnia. - Jest on szczególnym darem Ojca Świętego Franciszka dla nas. Jest jednocześnie zobowiązaniem. Idzie o to, żeby dostrzec to, co chyba tylko w języku polskim jest wyraźnie podkreślone, że człowiek ubogi to ten który jest u Boga. Pamiętajmy, że ubogi, znajdujący się na marginesie naszego życia, ma twarz Chrystusa - powiedział metropolita. - Winniśmy go dobrze poznać, by nas swym ubóstwem ubogacił. Chciałbym, żeby za wiedzą o ubogich którą przedstawi archidiecezja krakowska poszedł nasz czyn - dodał hierarcha.
Na temat orędzia papieża Franciszka na ŚDU mówił z kolei ks. dr hab. Robert Woźniak z UPJPII. - Za najważniejszy czyn wobec ubogich papież uważa spotkanie. Nie jest przy tym zeświecczonym filantropem. Jego miłość do ubogich wynika z miłości do Chrystusa - powiedział teolog.
Krakowskie wydarzenia poprzedzające ŚDU - modlitewne Jerycho w kościele św. Barbary, Namiot Spotkań przy Małym Rynku i rekolekcje „Ubogi niech do mnie przyjdzie” w kościele Mariackim przypomniała s. Teresa Pawlak. - Szczegółowy program jest dostępny na plakatach, ulotkach oraz w internecie pod adresem: sdu.malopolska.pl - poinformowała s. Pawlak.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.