Prezydent RP Andrzej Duda rozpalił V Ognisko Patriotyzmu w Stalowej Woli.
Andrzej Duda przyjechał do Stalowej Woli, by razem z jej mieszkańcami świętować 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Dziękuję za zaproszenie do Stalowej Woli w wieczór, kiedy rozpoczyna się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepodległości tak upragnionej i oczekiwanej, i z tak wielkim trudem wywalczonej. Stalowa Wola - symbol, obok Gdyni, II Rzeczypospolitej. To symbol wybicia się na nowoczesność. Stalowa Wola znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego - powiedział A. Duda,
Prezydent Duda wraz z prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym rozpalił V Ognisko Patriotyzmu. Przy cieple ognia zebrani na pl. im. Józefa Piłsudskiego śpiewali patriotyczne pieśni. O godz. 20 harcerze ZHR zaprezentowali przedstawienie „Bo my nie błagamy o wolność...”.
Wcześniej na uczestników stalowowolskich obchodów odzyskania niepodległości czekało wiele atrakcji. Były więc wystawa sprzętu HSW, występy orkiestr dętych, chórów, grup rekonstrukcyjnych oraz zespołów artystycznych. Samemu można było wykonać kotyliony, flagi i inne symbole narodowe. Wszyscy otrzymali pamiątkowe śpiewniki. W oczekiwaniu na rozpalenie ogniska mieszkańcy Stalowej Woli wzięli udział w Quizspotterze - wielkim, interaktywnym turnieju wiedzy o marszałku Piłsudskim. Nie zabrakło również grochówki żołnierskiej.
Andrzej Capiga /Foto Gość Zwycięzcy biegu głównego - Nasze tegoroczne świętowanie 11 listopada, inaugurujące roczne przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, jest wyjątkowe oraz historyczne. W roku jubileuszu 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego stalowowolskie V Ognisko Patriotyzmu rozpalił osobiście prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. To wielkie wyróżnienie, że pośród nas stoi pierwszy obywatel Rzeczypospolitej, podkreślając jednocześnie, że w obliczu historii jesteśmy zobowiązani do budowania zgody i wspólnoty narodowej - podkreślił L. Nadbereżny.
V Ognisko Patriotyzmu w Stalowej Woli poprzedził XXV Ogólnopolski Uliczny Bieg Niepodległości. W biegu głównym, który rozegrano na alejach Jana Pawła II, wzięło udział ponad 220 biegaczy z Polski i zagranicy. Wśród mężczyzn pierwszy na metę wbiegł Stanisław Lebioda, a wśród pań - Aleksandra Jakubczak.
25 lat temu zwycięzcą pierwszego biegu był Tomasz Brzeski, reprezentant Beskidu Nowy Sącz, a wśród pań najszybsza była Izabela Zatorska z Krosna. Bieg Niepodległości co roku organizuje Katolicki Klub Sportowy Victoria.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.