Hans-Gert Pöttering w Watykanie

Oparcie myślenia i działania politycznego na wartościach solidarności i miłosierdzia jest warunkiem zachowania wolności i realizowania sprawiedliwości – stwierdził 4 lutego w Watykanie Hans-Gert Pöttering.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i aktualny przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera uczestniczył dziś w prezentacji tegorocznego papieskiego orędzia na Wielki Post. Mottem orędzia są słowa z listu św. Pawła do Rzymian: „Jawną się stała sprawiedliwość Boża (...) przez wiarę w Jezusa Chrystusa”.
„Solidarność oznacza odpowiedzialność za obronę i ochronę powszechnej godności każdego człowieka na całym świecie i w każdej sytuacji” - powiedział Pöttering. Jego zdaniem, siła solidarności nieco osłabła po zjednoczeniu Europy. „O ile Europa i świat zainwestowały już niewyobrażalne sumy na rozwiązanie kryzysu finansowego, realizacja miłosierdzia pozostawia wiele do życzenia” - podkreślił polityk.

Wyraził przekonanie, że ta sama determinacja, z jaką świat i Europa zareagowali na kryzys finansowy jest potrzebna do walki z ubóstwem w świecie. „Europa i wspólnota międzynarodowa mają moralny obowiązek podjęcia dalszej odpowiedzialności” - dodał przypominając, że rok 2010 został ogłoszony Europejskim Rokiem Zwalczania Ubóstwa i Wykluczenia Społecznego. „Raz jeszcze potrzebujemy ducha europejskiej solidarności a jeszcze bardziej europejskiego ducha solidarności ze wszystkimi narodami i kulturami” - zauważył Pöttering. Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o zapewnienie środków materialnych, pomimo że są one ważne, ale o duchową odnowę, która ma spowodować odnowę Unii Europejskiej. „Solidarność nie jest czymś abstrakcyjnym, ale wyraża się konkretnie” - zaznaczył.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego zauważył, iż bogate kraje są coraz bogatsze a biedne stają się coraz biedniejsze. Dwa miliardy ludzi żyje za mniej niż 1,5 dolara dziennie. W tym kontekście wskazał na potrzebę znalezienia nowych dróg solidarności. Jedną z nich jest UNITAID, projekt Światowej Organizacji Zdrowia walki z AIDS, gruźlicą, malarią prowadzony w 93 krajach ubogich. Część funduszy na tę kampanię pochodzi z dodatkowej opłaty za bilety lotnicze w wysokości jednego lub dwóch dolarów. Akcja ta pozwoliła na uzyskanie 1,5 miliarda dolarów w 15 krajach w ciągu ostatnich trzech lat i trzech miesięcy. Pöttering zaproponował, by rozszerzyć ją na wszystkie kraje i linie lotnicze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
wiecej »