Abp Ryś: Myślmy o uchodźcach w kategoriach Jezusowych

Skoro uważamy się za uczniów Jezusa Chrystusa, zacznijmy myśleć o uchodźcach w kategoriach Jezusowych - powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, inicjując debatę z młodzieżą z liceów w Łodzi, poświęconą tolerancji i otwartości na inne narodowości.

Kilkuset licealistów wzięło w środę udział w spotkaniu na Uniwersytecie Łódzkim, prezentującym działalność organizacji pozarządowych na rzecz uchodźców i cudzoziemców, połączonym z debatą na temat tolerancji. Otworzył je film ze specjalnym wystąpieniem łódzkiego metropolity, który zachęcał do "rozpoznawania Jezusa w ludziach obcych, uchodźcach".

"Co trzeba czynić, zwłaszcza w Polsce, to porządkować myślenie i wpływać na myślenie. Obecnie nasz spór o przyjęcie uchodźców jest w dużej mierze sporem teoretycznym. Spieramy się o ludzi, którzy są dla nas jakąś abstrakcją; to problem, którego na co dzień nie zaznajemy. (...) Jeśli uważamy się za uczniów Jezusa Chrystusa, zacznijmy o tych ludziach myśleć w kategoriach Jezusowych" - podkreślił abp Ryś.

Jak dodał, potrzebne są spotkania i dyskusje "nawracające" sposób myślenia o problemie uchodźców; przypomniał też, że jednym z takich działań jest praktykowana w Kościele w październiku modlitwa za uchodźców, w czasie której wierni starają się pamiętać "zwłaszcza o tych, którzy stracili życie w drodze, gdzieś w falach Morza Śródziemnego."

"Rozmowa na temat uchodźców i imigrantów - także w Kościele - posługuje się argumentacją zaczerpniętą ze świata polityki. Tymczasem w narracji Kościoła rozstrzygające powinno być zdanie zapisane w Ewangelii wg św. Mateusza, (...) gdzie Jezus mówi: «byłem przybyszem, a przyjęliście mnie»" - podkreślił abp Ryś.

Wyjaśniając pełne znaczenie tego zdania, metropolita odwołał się do oryginalnego tekstu Ewangelii w języku greckim, gdzie słowo "ksenos" oznacza nie tylko przybysza, lecz także osobę obcą, natomiast przyjęcie rozumiane jest szerzej, nie tylko jako "otwarcie drzwi na moment", ale jako "bycie razem i zaliczenie do wspólnoty".

Abp Ryś zachęcał również do wykształcenia w sobie "zdolności rozpoznania Jezusa w ludziach obcych, oczekujących pomocy".

Spotkanie na UŁ zostało zorganizowane przez ks. Arkadiusza Lechowskiego ze Stowarzyszenia Missio Quotidiana w ramach projektu "Tell the Good News" we współpracy z fundacją "Kolorowo".

"Naszym zadaniem jest przekazywanie dobrej nowiny, która ma wymiar nie tylko ewangeliczny, lecz rozumiana jest bardzo szeroko - chodzi przede wszystkim o postrzeganie świata pozytywnie. Często jesteśmy bombardowani złymi informacjami, a my chcemy pokazać, że nawet na te, które wiążą się z niepokojem, lękiem, można spojrzeć ze strony pozytywnej. Nie chcemy niczego nikomu narzucać, a raczej pokazywać inne aspekty rzeczywistości" - zaznaczył ks. Lechowski.

Pierwsze z cyklu spotkań poświęconych problemowi uchodźców zostało zaadresowane do licealistów. Organizatorzy postanowili pokazać m.in., jakim potencjałem - w ciągu wieków - byli emigranci, jaki wpływ wywarli na rozwój społeczeństw.

"Mamy w polskiej kulturze dużo potencjału związanego z uchodźcami. Fryderyk Chopin, Zygmunt Krasiński, Józef Bem - to emigranci. Wiele wynalazków powstało właśnie na emigracji. A my skupiamy się tylko na tym, że pojawi się u nas terrorysta i wysadzi nam dom" - podkreśliła ambasadorka fundacji "Kolorowo" Joanna Wiernicka-Zawisza, prowadząca debatę.

O roli komunikacji w postrzeganiu imigrantów mówiła dr Monika Kopytowska, językoznawca. "W postrzeganiu przybyszów i osób różnych kulturowo bardzo ważny jest język - to, jak o nich mówimy i jaki obraz ich kultury tworzymy w naszych umysłach za pomocą użytych słów" - wyjaśniła.

Jako przykład kontaktów międzykulturowych przedstawiono relacje studentów studiów międzynarodowych, którzy na co dzień stykają się z obcokrajowcami. Przewidziano także prezentacje dotyczące zagranicznej działalności Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritas Polska i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

«« | « | 1 | » | »»
 • gość777
  18.11.2017 18:40
  Niemcy to największy burdel w Europie(Dzisiejszy "Die Welt").Ten naród już parę razy rowalił Europę.Teraz prubóje ponownie.Eminencja ma chyba z tym chorym narodem jakieś powiązania...
 • Gość
  19.11.2017 19:02
  Sw. Jan apostoł napisał w 2 liście : Jeśli ktoś przychodzi do was
  i tej nauki nie przynosi,
  nie przyjmujcie go do domu
  i nie pozdrawiajcie go
 • Andrzej Wrona
  20.11.2017 22:27
  Kolejna (ostatnia) odpowiedz dla "prawdomownego" 1: "2 John 1:10"--przestroga Apostola odnosi sie bezposredino do tych braci chrzescian ktorzy glosza herezje. Jednakowoz przstroga Swietego Jana ma takze wymiar uniwersalny poniewaz Biblia ma wiele warstw semantycznych i nie ogranicza sie do partykularyzmow. Islam za apostazje karze smiercia--oto przestroga dla "prawdomownego" 1 ktory chce nawracac wyznawcow Mahometa!
 • Andrzej Wrona
  21.11.2017 17:47
  Odpowiedz do Batrahe--przykladne zycie i dobre uczynki czlowieka ktory nie wstydzi sie nazywac siebie chrzescianinem w neo-poganskim spoleczenstwie sluza celowi ewangelizacji. Muzulmanie w istocie ryzykuja zyciem nawracajac sie, a zatem nalezy o tym pamietac. Szczegolnie odnosi sie to do pojedynczych nawrocen. Nawrocenia masowe minimalizuja zagrozenie smiercia; w moich rozmowach z muzulmanami pracujacymi ze mna w tej samej korporacji jasno wynika ze utozsamiaja cale spoleczenstwo z chrzescianstwem i wskazuja na nasza degeneracje. Jeden z moich muzulmanskich kolegow z pracy, Kafil, uzyl w jednej z rozmow ze mna przekonywajacego argumentu--Bog juz skazal was na zaglade za wasze ohydne zwyczaje i to jest widoczne w waszej zanikajacej rozrodczosci. Dzieci sa bowiem blogoslawienstwem Bozym, a zatem Bog was nie blogoslawi. Islam zajmie wasz miejsce! My, chrzscianie, bedac krytyczni wobec Islamu powinnysmi pamietac o uzasadnionej krytyce Islamu wobec nas.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  wiecej »