Politico: Ostry atak Tuska na polski rząd podsyca spekulacje o jego powrocie do kraju

Ostry atak Donalda Tuska na polski rząd podsyca na nowo spekulacje o jego przyszłości w krajowej polityce - pisze w niedzielę portal Politico Europe. Jako nietypowe ocenia to, że przewodniczący Rady Europejskiej atakował kraj UE.

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał Tusk w niedzielę na Twitterze.

Politico pisze w krótkim tekście na ten temat, że były polski premier "w litanii zarzutów" przeciwko swoim przeciwnikom politycznym z PiS łączy rząd w Warszawie z Rosją Władimira Putina.

"To nietypowe, by przewodniczący Rady Europejskiej krytykował jakikolwiek kraj UE, bo jego praca polega na reprezentowaniu interesów państw członkowskich w Brukseli" - pisze autorka materiału Marion Solletty.

Przypomina jednocześnie, że Tuska i PiS dzieli "długa i gorzka historia" oraz że Warszawa próbowała zablokować jego wybór na drugą kadencję wcześniej w tym roku. Premier Beata Szydło w kwietniu była jedynym przedstawicielem rządu europejskiego, który nie poparł przedłużenia mandatu Tuska o kolejne dwa i pół roku.

Politico przypomina, że kadencja Tuska w Brukseli kończy się w 2019 r. przed wyborami prezydenckimi w Polsce. Zwraca uwagę, że polityk ten, jako były "lider centroprawicy" i przez wiele lat premier, jest często wymieniany jako potencjalny kandydat na najwyższy urząd w Polsce.

Portal podkreśla, że niedzielny tweet Tuska nie był pierwszym tego rodzaju wejściem polityka w publiczny konflikt z polskim rządem. W czerwcu Tusk skrytykował Szydło za wykorzystywanie tematu Holokaustu do uzasadniania sprzeciwu wobec imigracji. Przeciwstawił się również reformom sądownictwa w Polsce.

Wpis szefa Rady Europejskiej to reakcja na środową rezolucję Parlamentu Europejskiego oraz relacji polsko-ukraińskich.

W sobotę ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło został wezwany do MSZ Ukrainy w trybie pilnym w związku z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety.

Trzy dni wcześniej PE przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach unijnych. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, SLD wstrzymało się od głosu, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Większość PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu europosłów poparło ten dokument.

«« | « | 1 | » | »»
 • DNA
  19.11.2017 19:17
  Tusk to recydywista w atakowaniu Polski... a recydywistów trzeba izolować.
 • moim zdaniem
  19.11.2017 19:51
  Tusk, jeśli pozostanie w historii Polski to tylko pośród targowiczan i jurgieltników.
 • gość
  20.11.2017 11:16
  Zdrady kraju dopuszcza się aktualna większość sejmowa, wraz z rządem i prezydentem łamiąc konstytucję (nota bene targowiczanie protestowali przeciw Konstytucji 3 maja), zasadę trójpodziału władzy i zasadę działania władzy tylko w zakresie umocowania prawnego. Zwycięstwo w wyborach nie upoważnia do dokonywania poowyższego. Każdy odpowiedzialny obywatel jest zobowiazany do krytyki takiego stanu rzeczy, niezależnie od tego, na jaką partię głosował. Podobnie, jak dochodzi do przemocy w rodzinie, sąsiad ma obowiązek zareagować. Wcześniejsze winy PO nie usprawiedliwiają PIS-u, tak jak winy dziecka nie usprawiedliwiają jego pobicia przez rodzica.
 • Taka prawda
  20.11.2017 18:42
  Gość Niedzielny - katolicka TUBA PIS . Czy to prawda ????
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  16°C Czwartek
  rano
  23°C Czwartek
  dzień
  23°C Czwartek
  wieczór
  21°C Piątek
  noc
  wiecej »