ME-2012 - skład grup eliminacyjnych

Broniąca tytułu Hiszpania spotka się z Czechami, Szkocją, Litwą i Liechtensteinem w grupie I eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku. Podziału 51 reprezentacji na dziewięć grup dokonano w niedzielę w Warszawie.

Polska i Ukraina jako współgospodarze mistrzostw mają zapewniony udział w turnieju finałowym, w którym zagra 16 drużyn.

Do finałów ME-2012 roku awansują bezpośrednio zwycięzcy grup oraz zespół z najlepszym bilansem z drugich miejsc. Pozostałe drużyny z drugich miejsc utworzą cztery pary barażowe, których zwycięzcy także zagrają w ME.

Niedzielna uroczystość w Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki zgodnie z zapowiedziami trwała niespełna godzinę. Jedynym oficjalnym przemówieniem było krótkie wystąpienie Donalda Tuska, który powitał gości przybyłych na losowanie. Premier podkreślił, że Polska i Ukraina od trzech lat intensywnie przygotowują się do wielkiego sportowego wydarzenia, jakim będzie Euro-2012.

"Nasza współpraca może uchodzić za przykład dla innych" - podkreślił premier, życząc szczęścia w losowaniu przedstawicielom wszystkich federacji. Premier z trybuny zszedł na widownią i zajął miejsce obok prezydenta UEFA Michela Platiniego i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.

Następnie prowadzący galę Maria Jefrosinina z telewizji ukraińskiej i dziennikarz TVP Piotr Sobczyński zaprosili na scenę "sierotki", które miały dokonać losowania. Polskę reprezentowali Zbigniew Boniek i Andrzej Szarmach, a Ukrainę Andrij Szewczenko i Oleg Błochin.

"Cieszę się z sukcesów, które osiągałem z Michelem Platinim i trenerem Giovannim Trapattonim (w barwach Juventusu Turyn - PAP), których widzę na widowni, ale chcę podkreślić, że zawsze najbardziej dumny byłem, gdy występowałem w koszulce z orłem na piersi" - powiedział Boniek.

Zanim sprawy wziął w swoje ręce "mistrz ceremonii", czyli sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino, na scenie pojawił się zespół Audiofeels, który przypomniał we własnych aranżacjach oficjalne piosenki poprzednich turniejów o mistrzostwo Starego Kontynentu. Po krótkim przerywniku muzycznym zaprezentowano filmy prezentujące wizytówki ośmiu miast-gospodarzy Euro-2012.

"Witam serdecznie" - rozpoczął po polsku objaśnienia zawiłości regulaminowych losowania Infantino.

Jako pierwszy po białą kulkę sięgnął Szewczenko i wylosował do grupy A Azerbejdżan. Zgodnie z ustaleniami UEFA, ta reprezentacja nie mogła trafić na Armenię. Oba kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a podłożem konfliktu jest sporne terytorium Górskiego Karabachu. Miały spotkać się w eliminacjach Euro-2008, ale nie rozegrały żadnego spotkania.

Jakby na złość założeniom, pierwszą drużyną, która Boniek wylosował z kolejnego koszyka była ... Armenia. Przydzielono ją jednak do innej grupy.

Mieszkający na stałe w Rzymie "Zibi" jeszcze raz znalazł się w centrum uwagi, gdy wyciągnął z kulki kartkę z napisem "Italy". Włosi nie trafili na teoretycznie silnych rywali, ale w grupie C wystąpi łącznie trzech uczestników tegorocznego mundialu. Oprócz nich, także Serbowie i Słoweńcy.

Większych kłopotów z awansem nie powinni mieć broniący tytułu Hiszpanie, którzy w grupie I spotkają się z Czechami, Szkotami, Litwinami i zespołem Liechtensteinu. Mistrzowie Europy zostali wylosowani jako ostatni.

W uroczystości losowania wzięło udział wielu znanych selekcjonerów: był Włoch Fabio Capello prowadzący reprezentację Anglii, Duńczyk Morten Olsen, szkoleniowiec Belgów Holender Dick Advocaat, Portugalczyk Carlos Queiroz.

Przebieg losowania relacjonowały stacje telewizyjne z blisko 100 krajów na czterech kontynentach. Akredytowało się ponad 600 dziennikarzy.

Eliminacje rozpoczną się 3/4 września 2010 roku, a zakończą 15 listopada 2011 roku rewanżowymi meczami barażowymi.

Skład grup eliminacyjnych piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku w Polsce i na Ukrainie wyłonionych podczas losowania przeprowadzonego 7 lutego w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie:

Grupa A

1. Niemcy 2. Turcja 3. Austria 4. Belgia 5. Kazachstan 6. Azerbejdżan

Grupa B

1. Rosja 2. Słowacja 3. Irlandia 4. Macedonia 5. Armenia 6. Andora

Grupa C

1. Włochy 2. Serbia 3. Irlandia Płn 4. Słowenia 5. Estonia 6. Wyspy Owcze

Grupa D

1. Francja 2. Rumunia 3. Bośnia i Hercegowina 4. Białoruś 5. Albania 6. Luksemburg

Grupa E

1. Holandia 2. Szwecja 3. Finlandia 4. Węgry 5. Mołdawia 6. San Marino

Grupa F

1. Chorwacja 2. Grecja 3. Izrael 4. Łotwa 5. Gruzja 6. Malta

Grupa G

1. Anglia 2. Szwajcaria 3. Bułgaria 4. Walia 5. Czarnogóra

Grupa H

1. Portugalia 2. Dania 3. Norwegia 4. Cypr 5. Islandia

Grupa I

1. Hiszpania 2. Czechy 3. Szkocja 4. Litwa 5. Liechtenstein

Eliminacje rozpoczną się we wrześniu 2010, a zakończą w listopadzie 2011 roku. Do turnieju finałowego zakwalifikuje się 14 zespołów, do których dołączą reprezentacje gospodarzy - Polski i Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »