Homilie powinny być każdorazowo starannie przygotowywane

Biskupi zaznaczają, że homilie pomagają w interpretacji Pisma Świętego nie tylko słuchaczom, ale także głoszącym je księżom.

Homilie wygłaszane podczas Mszy Świętych powinny być każdorazowo starannie przygotowywane. Papież Franciszek prosi księży o studium, modlitwę, refleksję i kreatywność duszpasterską – podkreślają biskupi w najnowszych „Wskazaniach Konferencji Episkopatu Polski dotyczących homilii mszalnej”. 

Biskupi zaznaczają, że homilie pomagają w interpretacji Pisma Świętego nie tylko słuchaczom, ale także głoszącym je księżom. Warunkiem jest ich rzetelne przygotowanie w duchu refleksji i modlitwy. Episkopat Polski przypomina, że Kodeks prawa kanonicznego stanowi, iż w niedziele i święta nakazane homilia jest obowiązkowa podczas wszystkich Mszy Świętych, które są sprawowane z udziałem wiernych, oraz że nie wolno jej opuszczać bez poważnej przyczyny.

„Homilie są bardzo ważnym elementem duszpasterstwa. Pozwalają lepiej zrozumieć słowo Boże, stanowią pomoc w wielu życiowych sytuacjach i wyborach. Księża biskupi wskazują, że powinny być one dostosowane do różnych grup wiernych i uwzględniać ich specyfikę. Warunkiem skutecznego głoszenia Dobrej Nowiny jest także otwartość słuchaczy na proklamowane słowo oraz odpowiednie przygotowanie na przykład poprzez stałą lekturę i rozważanie Pisma Świętego” – powiedział rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, iż Kościół podkreśla, że Bóg pragnie dotrzeć ze słowem zbawienia do wszystkich ludzi, dlatego nie można zaniedbać homilii dla osób niesłyszących lub słabo słyszących. „Księża biskupi zalecają w takich sytuacjach język migowy, w każdej diecezji powinni być odpowiednio przygotowani duszpasterze posługujący się tym językiem. Jeśli jest taka konieczność, można skorzystać z pomocy tłumacza lub używać środków multimedialnych, ale powściągliwie i roztropnie” – podkreślił rzecznik episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał, że biskupi zaznaczają, że nie powinno się pozbawiać homilii uczestników liturgii pogrzebowej, także wtedy – jak czytamy we "Wskazaniach homiletycznych" – „gdy zmarły nie prowadził życia z wiary, choć należał do Kościoła”.

„Homilia podczas pogrzebu stanowi bowiem niepowtarzalną okazję do głoszenia Zmartwychwstałego Chrystusa szczególnie wobec wielu niewierzących czy obojętnych religijnie, którzy uczestniczą w liturgii” – głosi dokument KEP.

Biskupi przypominają też, że homilia pogrzebowa może zawierać okoliczności życia i śmierci zmarłego, ale nie może stać się mową pochwalną.

Episkopat we "Wskazaniach homiletycznych" zwraca również uwagę na homilie podczas Mszy Świętych dla dzieci, które powinny uwzględniać specyfikę ich wieku. W tym przypadku można wykorzystywać formę dialogu. Biskupi przypominają również, że sprawując w czasie Mszy Świętej inne sakramenty, np. chrzest, także należy głosić homilię. Podobnie w sytuacji, gdy bezpośrednio po Mszy św. lub przed nią odbywa się adoracja eucharystyczna.

Obecnie obowiązujące „Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące homilii mszalnej” biskupi przyjęli podczas październikowych obrad w Lublinie.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • trydentina
  21.11.2017 09:32
  Adoracja eucharystyczna

  Biskupi przypominają, że adoracja eucharystyczna sprawowana bezpośrednio po Mszy św. lub przed nią nie zastępuje obowiązkowej homilii mszalnej. - to bardzo źle, bo doprowadzi do jeszcze większego skracania adoracji i całkowitej obojętności wiernych na adorowanie i modlitwę przed Najsw.Sakramentem
 • Gość2
  21.11.2017 09:35
  Może nareszcie w parafiach w pierwsze niedziele miesiąca będą także i homilie, bo w większości w mojej okolicy to jakaś moda na to, by to adoracja zastępowała homilię. To mi się nie podobało, bo pachniało minimalizmem.
  Druga sprawa - dobrze, że zalecenie niepozbawienia homilii mszy pogrzebowej. Sama uczestniczyłam w pogrzebie sąsiadki uwaga - bardzo religijnej i zaangażowanej w życie parafii!!!!! i niestety ksiądz proboszcz nie wygłosił kazania, tylko coś tam potem już nad samym grobem wspomniał, że była to zacna parafianka, jak już nikt prawie nie słyszał, bo to bez mikrofonu. Bardzo mnie to zdziwiło i zasmuciło.
  Oby szło ku lepszemu w tym temacie.
 • Gość
  21.11.2017 10:21
  "...podczas Mszy św. z udziałem dzieci należy uwzględniać w homilii obecność innych uczestników zgromadzenia liturgicznego, a więc nie tylko dzieci, ale także i dorosłych, w tym osoby starsze i dotknięte cierpieniem."

  Powyższe zdanie mocno podkreślić, gdyż nie wolno na Mszach dla rodzin zapominać o dorosłych. Kolejna uwaga, to nabożeństwa adwentowe, które zbliżają się szybkimi krokami, gdzie też - przynajmniej w moim kościele - kazania są wyłącznie dla dzieci, a dorośli są zmuszeni do słuchania infantylnych treści. Mam nadzieję, że w tym roku wreszcie skończy się wreszcie ta zła praktyka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  wiecej »