Restauracja i bar w dawnym kościele

To wiadomość nie z Francji czy Holandii, ale z... centrum Krakowa.

Chodzi o dawny kościół św. Jadwigi Śląskiej, dziś będący częścią kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14. Odegrał dużą rolę w krakowskiej tradycji grunwaldzkiej. Choć świątynia przestała pełnić swoją sakralną funkcję po trzecim rozbiorze Polski, wciąż doskonale widoczny jest jej kształt z charakterystyczną absydą. W budynku trwają obecnie prace remontowe. Kamienica zostanie przemieniona w luksusowy hotel. Zgodnie z projektem, w części, w której niegdyś znajdował się kościół, ma powstać bar.

Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XIV wieku. W lipcu 1411 roku zatrzymał się tutaj powracający spod Grunwaldu Władysław Jagiełło. Później co roku odbywały się tutaj procesje grunwaldzkie ze wszystkich parafii krakowskich. Po trzecim rozbiorze kościół, klasztor i szpital dla ubogich przejęły władze austriackie. W zabudowaniach na Stradomiu umieszczono komorę celną i magazyny. Później obiekt gruntownie przebudowano, całkowicie zatracając jego pierwotny wygląd. To wtedy wnętrze kościoła podzielono stropami na piętra. W ostatnim okresie mieściły się tu mieszkania komunalne, a na parterze - przedsiębiorstwo garmażeryjne. Teraz budynek ma odzyskać blask i stać się dostępny.

Przy ul. Stradomskiej powstanie bowiem pięciogwiazdkowy hotel sieci Marriot. Ma mieć 125 pokoi, dwie restauracje, bar, sale balowe, strefę spa (za kamienicą, w budynku dawnych stajni). Ponadto w dalszej części działki - w miejscu zburzonego już budynku przedszkola - stanie aparatamentowiec. Mieszkańcy najwyższego, piątego piętra ze swoich okien będą mieli widok na Wawel. Deweloper przewiduje tam 133 apartamenty.

Restauracja i bar w dawnym kościele   Miłosz Kluba /Foto Gość Budynek nieistniejącego kościoła św. Jadwigi Śląskiej na tyłach kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14

- Kościelne wnętrza będą czytelne dla przyszłych odwiedzających ze względu na przywrócenie im pierwotnego charakteru architektonicznego i ogólnodostępne - zapewnia Małgorzata Nowosielska z firmy deweloperskiej Angel Poland Group.

Krakowski historyk Jan Jarosz nie kryje oburzenia faktem, że budynek dawnego kościoła będzie wykorzystany jako bar. Już w 2011 roku, kiedy kamienica była wystawiana przez miasto na sprzedaż, mówił, że "takie hotelowe przeznaczenie miejsca, gdzie zachowały się mury kościoła tak mocno związanego ze św. Jadwigą, byłoby barbarzyńską kontynuacją tego, co uczynił zaborca austriacki". Dziś zdania nie zmienia. - Zupełnie niepotrzebnie te budynki zostały sprzedane - podkreśla.

- Przywracamy budynkowi jego pierwotny blask - przekonuje M. Nowosielska. Jej zdaniem, "drugie życie desakralizowanych budynków jest naturalne i niepozbawione swojego konserwatorskiego wymiaru". - Funkcja gastronomiczna w takich obiektach nie jest ani niczym nowym, ani nieodpowiednim, choć zawsze może znaleźć się ktoś, kto uważa inaczej. Szanujemy to - mówi M. Nowosielska.

Także ks. Tomasz Szopa, kanclerz krakowskiej kurii metropolitalnej, uspokaja: - Trzeba nazwać rzeczy po imieniu - obecnie nie ma tam kościoła. Zarówno faktycznie, jak formalnie - podkreśla. Zaznacza też, że tej sytuacji z kilku powodów nie można porównywać ze współczesnym burzeniem czy zamienianiem w świeckie budynki kościołów w zachodniej Europie. Po pierwsze - w przypadku kościoła na Stradomiu jego desakralizacja była decyzją władz państwowych, w dodatku zaborczych, a nie kościelnych. Po drugie - powodem nie była zmniejszająca się liczba wiernych, jak ma to miejsce na Zachodzie. Po trzecie - nie żyją już żadne osoby, które pamiętałyby to miejsce jako sakralne. - Gdyby byli ci, którzy tam przeżywali liturgię, i widzieliby, że to miejsce traci swój charakter, trzeba byłoby brać pod uwagę ich wrażliwość. Tutaj takiego niebezpieczeństwa nie ma - wyjaśnia ks. Szopa.


Więcej w najnowszym wydaniu "Gościa Krakowskiego" nr 48 na 3 grudnia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  01.12.2017 12:27
  Pan Bóg dopuszcza dla nas to upokorzenie, aby nam pokazać, że nie podoba Mu się nasze postępowanie.
 • auctor
  04.12.2017 17:21
  Skoro przez tyle lat nikt nie zawalczył o ten kościół i nikomu to nie przeszkadzało, to czemu teraz budzą się uczucia wielce oburzonych? Można było dawno temu budynek przejąć i przywrócić mu dawną świetność, skoro nikt nie widział potrzeby, to oburzenie ujawnia tylko hipokryzję.
 • gość
  05.12.2017 13:10
  Można tylko dziękować inwestorowi, że odnowi ruderę. Może kolejna część miasta będzie wyglądać jak w europejskim mieście. Na miasto raczej nie można liczyć że ze swojej inicjatywy cokolwiek zrobi. Trzymajmy kciuki.
 • Wiolka
  08.12.2017 15:36
  Nie rozumiem skąd to oburzenie i mieszanie w to Boga. Jak kogoś to razi to przecież w Krakowie jest tysiąc innych hoteli. Sama mam swój ulubiony na Kazimierzu - Miodosytnia, jednak chętnie obserwuję nowości w branży turystyczno-hotelowej, bo to interesujące inicjatywy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Środa
  rano
  12°C Środa
  dzień
  13°C Środa
  wieczór
  11°C Czwartek
  noc
  wiecej »