Papież Franciszek mianował biskupem diecezji Bouar ks. Mirosława Gucwę.
Papież Franciszek mianował biskupem diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej kapłana diecezji tarnowskiej ks. Mirosława Gucwę. Pracuje on w tym kraju od roku
- To wielka radość dla Kościoła tarnowskiego - mówi ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji. - Od kiedy ks. Mirosław został kapłanem, zgłaszał dyspozycyjność do wyjazdu na misje. Jest oddany misjom. To prawdziwe powołanie misyjne. Podczas rebelii w RCA ks. Gucwa organizował pomoc dla mieszkańców, był zaangażowany w przywrócenie pokoju, a także uwolnienie z rąk rebeliantów ks. Mateusza Dziedzica - podkreśla ks. Czermak.
O jednej z "misyjnych działek" pracy ks. Gucwy można przeczytać w artykule "Dziewczęta z Bouar".
ks. Krzysztof Czermak
ks. Mirosław Gucwa
Ks. Mirosław Gucwa urodził się 21 listopada 1963 roku w Pisarzowej. W tej miejscowości w roku 1978 ukończył szkołę podstawową im. ks. Jana Gorszczyka. W latach 1978-1982 uczęszczał do liceum im. Władysława Orkana w Limanowej.
Po maturze w 1982 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które ukończył z tytułem magistra teologii. 12 czerwca 1988 roku przyjął święcenia kapłańskie, po których został skierowany do parafii św. Katarzyny w Grybowie, gdzie spędził pierwsze cztery lata swojego kapłaństwa.
Po krótkim trzymiesięcznym przygotowaniu we Włoszech i Francji, w Niedzielę Misyjną w październiku 1992 roku w swojej rodzinnej parafii, z rąk ówczesnego biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego otrzymał krzyż misyjny i został posłany na pracę ewangelizacyjną do Republiki Środkowoafrykańskiej.
Pod koniec października 1992 roku przybył tam i rozpoczął pracę misyjną w diecezji Bouar. Pierwszą placówką misyjną była parafia w Bohong, gdzie pełnił posługę duszpasterską przez 4 lata.
W 1996 roku został rektorem diecezjalnego Niższego Seminarium Duchownego pw. św. Piotra w Yolé, które wyposażył i gdzie pełnił swe obowiązki do 2005 roku. W latach 2003-2006 pełnił funkcję kanclerza kurii diecezji Bouar, a od 2006 roku jest wikariuszem generalnym tej diecezji.
W latach 2011-2014 pełnił również posługę proboszcza parafii katedralnej pw. Matki Bożej Kościoła w Bouar. Był też i jest kapelanem miejscowego więzienia oraz miejskiego szpitala. Z jego inicjatywy został przeprowadzony remont oraz zrealizowany projekt zainstalowania studni w więzieniu.
Zapoczątkował duszpasterstwo chorych w miejskim szpitalu, gdzie urządził kaplicę. Pod jego opieką znajduje się diecezjalny warsztat samochodowy, który służy misjonarzom w pracy apostolskiej, oraz stolarnia i centrum kulturalne, a także Centre d’Accueil - dom przyjęć.
W okresie rebelii w Republice Środkowoafrykańskiej dał początek działalności Platformie Religijnej, która podjęła ważne zadanie w okresie konfliktu od 2013 roku. Jest to zgromadzenie przedstawicieli wyznawców religii chrześcijańskiej (katolików i protestantów) oraz islamu. Celem tego zgromadzenia jest wspólna modlitwa, refleksja i działanie na rzecz pokojowego współżycia wyznawców wszystkich religii. Ksiądz Mirosław odznaczył się też dużą odwagą w okresie uwięzienia ks. Mateusza Dziedzica, podejmując działania na rzecz uwolnienia misjonarza, dostarczając mu potrzebne do życia duchowego i fizycznego środki. Jako jedyny kontaktował się z nim telefonicznie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób