Reklama

Modlono się w intencji chorych

W Warszawie i Krakowie z okazji obchodzonego w czwartek Światowego Dnia Chorego odprawiono uroczyste msze św. w intencji chorych i pracowników służby zdrowia. Uczestniczyli w nich chorzy, osoby niepełnosprawne oraz podopieczni Domów Pomocy Społecznej.

Reklama

Mszy św. w intencji chorych w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, a w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki - ks. Michał Kotowski.

Kard. Dziwisz podkreślił w homilii, że "cierpienie jest bardzo przykrym doświadczeniem, jest bólem, którego doznaje człowiek z powodu braku jakiegoś dobra". Dodał, że najczęściej cierpienie kojarzymy z brakiem zdrowia, a ludzie cierpią w szpitalach, w domach, złożeni niemocą ciała.

Zdaniem hierarchy, istnieje także cierpienie duchowe, kiedy "bezradnie musimy patrzeć na zło, jakie się wokół nas dzieje". Kard. Dziwisz zaznaczył, że choć "każde cierpienie samo w sobie jest złem, odbiera człowiekowi radość życia i rzuca się cieniem na jego los", to jednak może nabrać ono nowego sensu, "jeśli zjednoczymy się z cierpiącym Chrystusem".

Hierarcha podkreślił, że "cierpiąc razem z Chrystusem człowiek zaczyna pojmować, czym jest brak zrozumienia i odrzucenie przez najbliższych, czym jest samotność i chwile zwątpienia, kiedy ból staje się nie do zniesienia". W zjednoczeniu z Chrystusem - jak zaznaczył - "cierpiący otrzymuje siłę do dźwigania krzyża".

Ks. Kotowski w homilii skierowanej do chorych podkreślił, że "doświadczenie choroby i cierpienia może stać się szkołą nadziei". "Starajmy się spojrzeć na własne i cudze cierpienie pozytywnie, ponieważ może ono być drogą do świętości" - mówił do licznie zgromadzonych chorych, także na wózkach inwalidzkich z parafii żoliborskiej św. Stanisława Kostki.

Ks. Kotowski podkreślił, że "cierpienie jest wpisane w naturę ludzkiej egzystencji i uczy pokory wobec życia". Wskazał, że cierpienie nie jest łatwe, "a często jest krzyżem". Podkreślił, że "ci, którzy pielęgnują chorych i pomagają im dojść do zdrowia, czynią wielkie dobro".

Podczas mszy kapłani udzielili chorym sakramentu namaszczenia oraz błogosławieństwa najświętszym sakramentem.

W mszach tych uczestniczyli m.in. chorzy na wózkach inwalidzkich, przywiezieni i odwiezieni do domu bezpłatnie specjalnie przystosowanymi do tego celu busami, a także podopieczni z Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz ich opiekunowie.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama