Do Watykanu przybyli na dwudniowe spotkanie z Papieżem i przedstawicielami Kurii Rzymskiej biskupi ordynariusze Irlandii.
Przedmiotem obrad jest kryzys tamtejszego Kościoła będący wynikiem ujawnienia skandali z nadużyciami seksualnymi niektórych duchownych wobec nieletnich oraz kryciem takich przypadków przez władze kościelne. Owocem narady ma być specjalny papieski list do wiernych Irlandii. Biskupi przywieźli też pismo wystosowane do Ojca Świętego w imieniu ofiar nadużyć, w którym m.in. żąda się finansowego zadośćuczynienia w wysokości miliarda euro. Jak poinformował rzecznik irlandzkiego episkopatu, przedmiotem dyskusji nie będzie natomiast kwestia dymisji hierarchów oskarżanych o krycie przypadków pedofilii wśród duchownych.
Posiedzenie rozpoczęło się od wspólnej Mszy w grotach watykańskich. Podczas liturgii kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone zachęcił irlandzkich pasterzy do potraktowania obecnego kryzysu jako ewangelicznej próby. Pozwoli ona Kościołowi oczyścić się i umocnić, o ile stanie on w prawdzie i przyzna się do popełnionych win. Do tego jednak „nie wystarczy się upokorzyć, ale trzeba stać się pokornego serca” – dodał kard. Bertone, wskazując na potrzebę otwarcia się na Ducha Świętego, który daje moc przezwyciężenia trudności bez tracenia wiary i zaufania do Boga.
Dzień wcześniej w wypadku autobusu szkolnego zginęła 15-latka.
Na liście pierwszy raz pojawił się opiekun osoby starszej i opiekun w domu pomocy społecznej.
Akta sprawy liczą prawie tysiąc tomów i wciąż ma ona charakter rozwojowy.
Dotyczy to m. in przedsiębiorców, lekarzy, inżynierów i nauczycieli.
Co czwarte dziecko trafiające dom"klasy wstępnej" nie umie obyć się bez pieluch.