Rosja: Prawosławny Wielki Post

Wierni rosyjskiego prawosławia rozpoczęli Wieki Post. Przypadające 15 lutego, według kalendarza juliańskiego, Święto Ofiarowania Pańskiego przeniesione zostało na wczorajszą niedzielę przebaczenia. Właśnie ta niedziela poprzedza zawsze początek Wielkiego Postu.

Wczoraj w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela patriarcha Cyryl odprawił liturgię Ofiarowania Pańskiego. Wieczorem w trakcie Nieszporów poprzedzających Wielki Post prosił wszystkich wiernych o przebaczenie, również za swoje słowa, które nie zostały właściwie zrozumiane przez dziennikarzy. „Mimo wszystko nie uchylam się od odpowiedzialności za nie” – stwierdził patriarcha Cyryl.

„Celem Wielkiego Postu jest pokuta przejawiająca się w całkowitej przemianie życia i myśli, dlatego przedtem należy prosić o przebaczenie za swoje błędy” – dodał zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Na nieszporach obecnych było ok. tysiąca wiernych, w tym rodziny z małymi dziećmi.

W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu patriarcha Cyryl odprawi codziennie nabożeństwa w moskiewskich i podmoskiewskich świątyniach i monasterach. Wielką modlitwę kanonu pokutnego św. Andrzeja z Krety w pierwsze cztery dni tygodnia zanosić będzie w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela, potem w soborze Objawienia Pańskiego, w monasterze św. Daniela i w ławrze św. Trójcy w Siergiejew Posadzie.

Tymczasem co czwarty Rosjanin zamierza religijnie przeżyć Wielki Post – wynika z sondażu opinii publicznej przeprowadzonego przez Ośrodek Liewada. 3 proc. ankietowanych zadeklarowało, że będzie to dla nich czas bardzo rygorystycznego postu stanowiącego przygotowanie do świąt Wielkanocnych. Jak zauważają z każdym rokiem rośnie w Rosji liczba stołówek, barów i restauracji, które w czasie Wielkiego Postu oferują specjalne menu. Postne potrawy można także zamawiać w samolotach i pociągach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Piątek
wieczór
24°C Sobota
noc
18°C Sobota
rano
19°C Sobota
dzień
wiecej »