Popielec uświadamia naszą kruchość i wielkość

– Środa Popielcowa ukazuje człowiekowi nie tylko jego kruchość, ale także jego wielkość, to znaczy obraz Boży w nas – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański podkreśla, że Środa Popielcowa wprowadza na wielkopostną drogę nowego życia.

- Popielec uświadamia nam kruchość naszej ziemskiej egzystencji w obliczu Bożego majestatu – zauważa abp Gądecki. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski podkreśla, że w Popielec spoglądamy na nasz początek, o którym Pismo Święte mówi: "Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi". Jednocześnie medytujemy nad naszą teraźniejszością i nad naszą przyszłością.

– W Popielec rozważamy też prawdę o naszej wielkości, to znaczy o obrazie Bożym, który spoczywa w każdym z nas – mówi abp Gądecki. – Dlatego do przejmującego wspomnienia ziemskiej znikomości, która nie od nas zależy, dochodzi jeszcze pamięć naszych grzechów i zła popełnionego, które od nas zależy i zaciemnia obraz Boży w nas – zauważa metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomina, że naszą wielkopostną drogę rozpoczynamy prostym gestem pokutnym, czyli obrzędem posypania głów popiołem, wspominając gest samego Jezusa. – My także, jak człowiek niewidomy, którego uzdrowił Jezus nakładając mu błoto na oczy, po nałożeniu popiołu zaczynamy widzieć – zauważa metropolita poznański. Dlatego możemy praktykować post na sposób wskazany przez Izajasza, rozrywając kajdany zła, pęta niewoli i wszelkie jarzmo.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Piątek
  wieczór
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  wiecej »