Gra w piłkę nożną dwa razy w tygodniu pomaga znacznie obniżyć ciśnienie tętnicze, ustabilizować tętno i pozbyć się tkanki tłuszczowej - przekonują duńscy naukowcy.
Jak podaje serwis Science Daily, badacze uważają tę formę aktywności fizycznej za bardziej skuteczną niż tradycyjne wskazówki lekarzy dotyczące diety i ćwiczeń.
Z badań naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego wynika, że regularna gra w piłkę nożną w ciągu trzech miesięcy korzystnie wpłynęła na wiele czynników ryzyka chorób serca, takich jak pułap tlenowy, praca serca, elastyczność naczyń krwionośnych, ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu czy ilość tkanki tłuszczowej. Co więcej, piłka nożna przynosiła lepsze rezultaty niż trening siłowy i jogging.
Kierujący badaniami dr Peter Krustrup przeprowadził eksperymenty, podczas których porównał wyniki osób, którym zalecono grę w piłkę nożną dwa razy w tygodniu z wynikami osób wykonujących inne ćwiczenia, a także z wynikami osób, które w ogóle nie były aktywne.
"Nasze badania wykazały, że gra w piłkę nożną jest uniwersalną i intensywną formą wysiłku, która pozytywnie wpływa na czynniki ryzyka chorób układu krążenia u mało aktywnych fizycznie kobiet i mężczyzn" - mówi dr Krustrup dodając, że piłka nożna może, a nawet powinna być zalecana przez lekarzy pacjentom cierpiącym na nadciśnienie.
"Powszechnie wiadomo, że brak aktywności fizycznej jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu krwionośnego. Nowością jest jednak fakt, że tak przyjemna gra zespołowa może skutecznie wspomagać leczenie nadciśnienia" - dodaje współautor badań Lars Juel Andersen z kopenhaskiego szpitala Gentofte.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.