Spotkanie biskupów Europy Płd-Wsch

W dniach 25-28 lutego w stolicy Mołdawii – Kiszyniowie odbędzie się X spotkanie przewodniczących episkopatów z krajów Europy Południowo-Wschodniej.

Wezmą w nim udział biskupi katoliccy z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Cypru, Grecji, Mołdawii, Rumunii i Turcji oraz Międzynarodowej Konferencji Biskupiej św. Cyryla i Metodego, skupiającej hierarchów z Serbii, Czarnogóry, Macedonii i Kosowa.
Głównym tematem obrad będą prawa i obowiązki mniejszości katolickich w państwach tego regionu naszego kontynentu, łącznie z europejską częścią Turcji. Referat wprowadzający wygłosi biskup Kiszyniowa Anton Coşa. Oprócz wypowiedzi uczestników tego zgromadzenia przewidziano również wystąpienia gości: przewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), która jest współorganizatorem spotkania w Kiszyniowie – kard. Pétera Erdő z Węgier, nuncjusza apostolskiego w Rumunii i Mołdawii abp. Francisco-Javiera Lozano i stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy prał. Aldo Giordano.

„Mimo że jesteśmy mniejszościami w naszych krajach, wiemy, że nasze Kościoły lokalne mogą i przyczyniają się już, za pośrednictwem swych, co prawda ograniczonych, instytucji duszpasterskich, do dobra wspólnego społeczeństw, w których żyjemy” – powiedział bp Coşa. Podkreślił, że podczas niedawnej wizyty „ad limina”, którą wraz z biskupami rumuńskimi złożył w Watykanie, Benedykt XVI prosił ich, aby zachęcali wiernych do zdecydowanego angażowania się na rzecz obecności wartości chrześcijańskich w społeczeństwie. W tym celu należy rozwijać ośrodki formacji, w których młodzi ludzie będą mogli poznawać prawdziwe wartości, wzbogacone przez kulturę naszych krajów, aby w ten sposób świadczyć o wierze w środowiskach, w których żyjemy – dodał biskup kiszyniowski.

Większość wiernych w Mołdawii wyznaje prawosławie, które od 1992 jest podzielone między Patriarchat Moskiewski, skupiający większość miejscowych wiernych, i Patriarchat Rumuński. Kościół katolicki skupia tam ok. jednego procenta niespełna 4-milionowej ludności kraju. Dopiero w niepodległej (po 1991) Mołdawii mógł on rozpocząć normalną działalność. 28 października 1993 Jan Paweł II utworzył administraturę apostolską tego kraju a kierowanie nią powierzył rumuńskiemu kapłanowi Antonowi Coşy (ur. 23 listopada 1961). 30 października 1999 papież mianował go biskupem i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia następnego roku w Watykanie.

27 października 2001 Ojciec Święty podniósł dotychczasową administraturę do rangi diecezji z siedzibą w Kiszyniowie i obejmującą cały kraj. Dziś mieszka tam nieco ponad 20 tys. katolików, zorganizowanych w 17 parafiach, obsługiwanych przez 18 księży diecezjalnych i 16 zakonnych, działa ponadto 40 sióstr i 2 braci zakonnych, a do kapłaństwa przygotowuje się 5 kleryków.

Spotkania biskupów katolickich z południowo-wschodniej części naszego kontynentu i Turcji mają już kilkuletnią tradycję. Po raz pierwszy odbyło się ono w 2001 w Wiedniu, po czym kolejne takie zgromadzenia organizowano w Celje (Słowenia), Szkodrze (Albania), Belgradzie, Sarajewie, na greckiej wyspie Korfu, w Oradei (Rumunia), Sofii i w ub.r. w dniach 3-8 marca hierarchów gościła Turcji (w Iskenderunie, Antakii, Tarsie i Stambule). Spotkania te odbywają się zazwyczaj w pierwszym kwartale danego roku, najczęściej na przełomie lutego i marca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
12°C Wtorek
wieczór
wiecej »