Zamieszki w Chile przed wizytą papieża

Na trzy dni przed wizytą Franciszka w Chile, rozpoczynającą się 15 stycznia, w Santiago doszło do gwałtownych zamieszek i protestów przeciw temu wydarzeniu. Między innymi manifestanci zajęli nuncjaturę apostolską, skąd po ponad pół godzinie usunęła ich policję, oraz obrzucono bombami domowej roboty cztery kościoły w różnych punktach stolicy. Protestowano przede wszystkim przeciw zbyt wysokim, według manifestantów, wydatkom związanym z wizytą papieża.

Siedzibę watykańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego, które będzie rezydencją Ojca Świętego przez cały czas jego pobytu w tym kraju, okupowała grupa członków stowarzyszenia Andha Chile, kierowanego przez byłą kandydatkę na urząd prezydencki Roxanę Mirandę. Organizacja ta ma charakter populistyczny, a znaczną część jej członków stanowią bezrobotni i bezdomni. Za ich działaniami stoją problemy nie polityczne czy religijne, ale finansowe.

„Tu, w Chile panuje bieda, pedofilia, zabójstwa i nikt nic nie ma, ale wydaje się miliony na osobistość religijną” – napisała Miranda na Twitterze. Zapowiedziała, że zajęcie nuncjatury to dopiero początek walki. Wrzuciła również do internetu filmik, pokazujący, jak funkcjonariusze sił bezpieczeństwa wchodzą do placówki watykańskiej, mimo oporu manifestantów. W 30 minut później w sieci pojawił się nowy film z informacją, że protestujący zostali zatrzymani i przesłuchiwani na posterunku policyjnym w stołecznej dzielnicy Providencia.

Według nie do końca potwierdzonych danych koszty związane z wizytą papieża wyniosły ok. 10 mln pesos (ok. 57,4 tys. zł), z czego 70 proc. wydzielił rząd, a resztę Kościół.

Równolegle do akcji w nuncjaturze w kilku miejscach Santiago doszło do podpaleń (lub usiłowania podpalenia) czterech kościołów. Trzy z nich zostały poważnie uszkodzone, przede wszystkim ich bramy wejściowe i frontony. Jeden zamach udało się udaremnić, gdy przed sanktuarium Chrystusa Ubogiego znaleziono butelkę z benzyną.

Kapłan, posługujący w jednej z zaatakowanych świątyń, powiedział w miejscowej rozgłośni, że widział przez okno grupę młodych ludzi, wykrzykujących obraźliwe słowa pod adresem Kościoła i ujadanie psa, a następnie zobaczył płomienie. Zaczął wówczas wraz z proboszczem i okolicznymi mieszkańcami gasić ogień, który jednak zdążył wyrządzić znaczne szkody.

Przedstawiciele archidiecezji stołecznej wyrazili „głęboki smutek i ból z powodu tych faktów, sprzecznych z duchem pokoju, towarzyszącym wizycie papieskiej”. Wezwali sprawców tych czynów do „zastanowienia się nad koniecznością przestrzegania szacunku i tolerancji przez wszystkich, aby budować ojczyznę braterską”.

Ustępująca prezydent kraju Michelle Bachelet ostro potępiła te akcje protestacyjne. Podkreśliła, że „rząd uczynił wszystko, co mógł, aby pomóc w zaplanowaniu i organizacji podróży papieskiej”. Wymieniła zwłaszcza wysiłki podjęte na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa, ułatwienia dostępu do miejsc spotkań Franciszkiem i przemieszczania się wiernych. Zachęciła do przyjęcia Ojca Świętego „w klimacie szacunku” oraz do „przeżycia tej wizyty w duchu poszanowania, solidarności i radości”.

Ale akty agresji i podpaleń kościołów, głównie katolickich, nie są tylko „specjalnością” Santiago, gdyż w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, szczególnie kilku ostatnich lat, zaatakowano bądź spalono w całym kraju ok. 36 miejsc kultu, łącznie z małymi kaplicami. Sprawcami większości tych czynów byli członkowie ludu Mapuczów – jednej z najliczniejszych tubylczych grup etnicznych w całej Ameryce Łacińskiej. W Chile mieszka ich ponad półtora miliona, co stanowi prawie 10 proc. miejscowej ludności. Od lat domagają się oni uznania swych praw i uczynienia z tego kraju państwa dwunarodowego, a także zwrotu ziem, zabranych im w ciągu przeszło pięciu wieków i znajdujących się obecnie najczęściej w rękach spółek ponadnarodowych lub zagranicznych właścicieli ziemskich.

Mimo że nie nastawieni szczególnie wrogo wobec Kościoła, który zresztą często występuje w ich obronie, to jednak aby nagłośnić i uwidocznić swe akcje protestacyjne, Mapucze zaczęli podpalać świątynie katolickie, częściowo też protestanckie. Ich działania terrorystyczne wzmogły się szczególnie u progu przyjazdu papieża, gdy oczy świata zwrócone są na Chile. W ten kontekst wpisują się też ostatnie wydarzenia w stolicy, łącznie z okupacją nuncjatury, chociaż bezpośrednimi ich sprawcami nie byli tym razem Mapucze.

Przedstawiciele Kościoła starają się wyciszać emocje, związane z ostatnimi wydarzeniami, tłumacząc, że akty wandalizmu „mają na celu zwrócenie uwagi na ich autorów”, ale nie są „żadnymi atakami terrorystycznymi”. Zapewniają, że „ludzie czekają z radością na papieża”, miejscowy Kościół nie jest zaniepokojony wynikiem wizyty, a od Franciszka oczekują „przesłanie spokoju i pokoju”.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • polishwolf97
  13.01.2018 14:55
  Niestety, kościół ponosi niewątpliwie winę za to wszystko, ale jednak trzeba wiedzieć był jednak elementem sprzeciw wobec Augusta Pinocheta (Jan Paweł II nie popierał jego junty) oraz innych junt. Cóż, niewątpliwie atak na budynek który podlega ochronie dyplomatycznej pokazuje że władza lewicy tam wcale tak nie dba o swoich obywateli. Natomiast podpalanie kościołów kojarzy mi się z Cristeros.
 • gut
  13.01.2018 16:50
  Wstyd jest rodzajem gniewu zwróconego przeciwko sobie samemu.
  Karol Marks
 • Gość
  13.01.2018 16:52
  czemu jak dotąd same oceny 5/5 ? to takie optymistyczne wiadomości?
 • Mark
  13.01.2018 18:45
  Dlaczego nie podaliście jeszcze informacji, że słynna proaborcyjna aktywistka z Holandii, bardzo zasłużona w krzewieniu aborcji na świecie, była minister w rządzie premiera Rutte, pani Ploumen została odznaczona papieskim Orderem św. Grzegorza Wielkiego??? Wiele portali także katolickich już to podaje.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Czwartek
  rano
  22°C Czwartek
  dzień
  23°C Czwartek
  wieczór
  20°C Piątek
  noc
  wiecej »